Skaitomiausios – reklamos

2007-07-19

Šiandienos „Veidas“ rašo apie vasaros skaitymo madas. Birželio mėnesio perkamiausios knygos Lietuvos knygynuose daugmaž vienodos – populiariausios tos, kurios labiausiai reklamuojamos. Bet ar jos vertos būti perkamiausių viršūnėje?

Prisipažinsiu, kad visų knygų neskaičiau, nors ir mėgstu populiarią grožinę literatūrą. Be to, tai, ką skaitysite žemiau – ne knygų recenzijos. Tik įrodymas, kad skaitome reklamas.

Viena perkamiausių knygų jau kurį laiką – Paulo Coelho „Piligrimas“. Turiu visas jo knygas, bet šita, nors ir pirmasis rašytojo kūrinys, man pasirodė prasta. Galbūt dėl to, kad jau esu skaičiusi visas kitas? Man keistas yra leidėjų sprendimas „Piligrimą“ išleisti taip vėlai. O juk šią knygą reikėjo skaityti dar prieš „Alchemiką“. P. Coelho po pastarosios knygos Lietuvoje (ir visur kitur) tapo toks populiarus, kad patenka į skaitomiausių sąrašus nepaisant knygos kokybės.

Herbjorg Wassmo „Tora. Namas su stiklo veranda“ kol kas geriausia pastaruoju metu mano skaityta knyga. Po jos visos kitos atrodo daugiau nei prastos. Labai laukiu kitų šios trilogijos dalių. Skaitydama H. Wassmo knygas mintyse sukuriu filmą, todėl, net ir nebuvusi Norvegijoje, jaučiu tą šalį. Tiesa, besitikintiems lengvo skaitalo „Toros“ nerekomenduočiau. H. Wassmo Lietuvoje išpopuliarėjo po savo trilogijos apie Diną, taigi yra ir bus perkama. Visgi ji bene vienintelė to verta.

Apie Simono Mawerio „Evangeliją pagal Judą“ jau rašiau, todėl daugiau jos nebekomentuosiu. Pamačius eilinę šios knygos reklamą net supykina. Taip, ji skaitosi lengvai, tačiau nėra nuoširdi. Tikra pinigų kalimo mašina.

A. a. Jurgos Ivanauskaitės „Odės džiaugsmui“ populiarumas – taip pat reklamos padarinys. Tik ta reklama ne itin maloni. Kaip sako, nori išpopuliarinti knygą – nužudyk jos autorių. Žiauri mintis, bet populiarumas garantuotas. Man visgi labiausiai patiko jos „Sapnų nublokšti“, o va „Raganos ir lietaus“ neperskaičiau iki galo. Galbūt tuo metu norėjosi mažiau šizofrenijos.

Robino Sharnos „Vienuolis, kuris pardavė Ferarį“ ir visos kitos jo knygos apie dvasininkus ir mašinas man įspūdžio nedaro. Manau, kad sėkmės nesulauksi nei eidamas pas būrėją, nei skaitydamas knygą apie verslą. Bet daug žmonių mėgstą tokią literatūrą. Išgirsta, kad šią knygą skaitė kokie nors žymūs verslininkai ar aktoriai ir perka. Lyg mums tai padėtų parduoti Ferarį. Pirmiausia juk reikia jį turėti.

Sun Tzu „Karo menas“ – mėgstantiems kurti savo įžvalgas. Verslininkai joje ieško įkvėpimo. Žinoma, šiais laikais didžiausi ir baisiausi karai vyksta verslo sferoje, taigi gal ši knyga ir tinka. Man visgi labiau norėtųsi knygos apie taikos meną.

Visos knygos populiarios visame pasaulyje, neišskiriant nė J. Ivanauskaitės. O gaila, kad lietuviai negali atsispirti reklamai ir išsiugdyti savo skonio. Sunku mūsų knygynuose rasti tikrai gerų knygų, nes jos nukištos giliai lentynose. Štai labiausiai reklamuojamos ir tampa perkamiausiomis. Norėčiau neskaityti reklamų, bet kartais atsibosta ieškoti geros grožinės literatūros, taigi griebiu nuo pirmojo stendo. Štai dabar skaitau Viktoro Pelevino „Generation P“. Kol kas įdomu, nors rusų literatūros, išskyrus Michailą Bulgakovą, nemėgstu.

Kategorija: Skaitymai | Komentarų: 5

Jolanta

2007-07-20 15:06

Dabar toks didelis grozines literaturos pasirinkimas, kad sunku , nezinant konkreciai, ko nori, nusipirkti gera knyga. Todel ir leidziames paveikiami reklamos.

Laura

2007-07-21 19:24

Bet jeigu nori kazko konkreciai, daznai nera is ko pasirinkti :)

Novum » Blog Archive » Skaitymo greičiai ir ydos

2008-02-06 14:24

[...] nuo sienos, į vakarus nuo saulės. Va, knyga, kurią rekomenduočiau visiems. Super. Kažkada gyriau H. Wassmo “Tora”, dabar galiu tokius pačias liaupses išsakyti šiai knygai. [...]

Matas

2008-06-05 12:40

Visiskas absurdas,sios knygos neperkamos.Na aisku jeigu paleisit po du litus gal ir ispirks.Tuomet toliau, bet jau pasiremdami tariama tiesa apgaudinesite zmones rasydami, kad jos pacios populiariausios. Knygynuose siuo metu pati populiariausia Lauros ir Deimantes pavardes nepamenu, lai atleidzia autoresromanas’Keretojos”

Laura

2008-06-05 12:44

Hmm, gal prieš taip komentuojant reikėtų pažiūrėti į įrašo datą :)