Netrukdykime estams tvarkytis

2007-04-27

Galbūt aš nacionalistė, bet man nepatinka, kai svetimtaučiai šalyje reikalauja didesnių teisių, nei jiems įmanoma suteikti. Nemanau, kad lietuviai Didžiojoje Britanijoje arba Airijoje gali reikalauti geresnių darbo sąlygų nei gauna tų šalių gyventojai. Taip pat ir rusai Estijoje neturi teisės priešintis šalies vyriausybės sprendimui perkelti Bronzinio kareivio paminklą į kitą vietą.

Žinoma, riaušės Taline vyko visai ne dėl paminklo. Tiesiog rusakalbiai Estijos gyventojai išliejo visas savo nuoskaudas ir pyktį, susikaupusį per Estijos nepriklausomybės metus. Esą jie engiami. Diskriminuojami. Į jų poreikius neatsižvelgia vyriausybė. O dabar netgi perkelia jų širdims tokį brangų paminklą į kitą vietą.

O aš manau, kad… tegu. Ne savo noru Estija buvo Tarybų Sąjungos sistemoje. Ne estų noru tas paminklas buvo pastatytas. Jei šalis nusprendė, kad jo nebereikia, tai gal ir nebereikia? Ir joks čia kapų išniekinimas. Ne tiek rusai išniekino gyvųjų Baltijos šalyse.

Keista, kad Latvija ir Lietuva nerodo solidarumo Estijos vyriausybei. Mūsų V. Adamkus dar netgi apgynė Rusijos poziciją, teigdamas, kad „reikia palikti paminklą vietoje ir toliau judėti į priekį, o ne gręžiotis atgal ir kurti visiškai nereikalingas problemas“. Problemas kuria rusai, o ne estai. Štai nusprendė Rusija po šio įvykio iš vis nutraukti diplomatinius santykius su Estija, tuo aiškiai parodydama, kad neatsiriboja nuo Tarybų Sąjungos ir gina sovietinės sistemos liekanas.

Negalima neleisti valstybei tvarkytis taip, kaip jai patinka. Tuo labiau, kad paminklo nenugriovė ir nesunaikino. Be to – tai ne koks kultūrinis paveldas.

Štai man akis bado sovietinės skulptūros ant Vilniaus Žaliojo tilto. Žinoma, jų istorija ir reikšmė ne tokia, kaip Bronzinio kareivio, bet vis tiek… galėjome juk ir Staliną ant pjedestalo palikti. Manau, kad jei griauti – tai visas, o jei palikti – tai irgi visas, nesvarstant jų įtakos ar reikmės. Apsispręskime, kokias vertybes ar asmenybes norime pagerbti. Juk tam ir reikalingi paminklai ir skulptūros.

Kategorija: Visko po truputį | Komentarų: 4

T

2007-04-27 15:12

visiskai pritariu…

Hablicelis

2007-04-27 15:15

jei griauti – tai visas, o jei palikti – tai irgi visas

Niūrokas pasaulis, kai pastarasis juodai baltas taip ir balansuojant tarp šviesiai juodos ir tamsiai baltos?

Laura

2007-04-27 16:18

Tada reikėtų paaiškinimo, kodėl vienos sovietinės skulptūros yra gerbiamos labiau už kitas. Nejaugi vieni sovietiniai vadai buvo geresni už kitus?

Jolanta

2007-04-30 14:44

Pritariu .Bet estams reikejo to imtis zymiai anksciau. Juk lietuviai taip pat perkele Cerniachovskio kapa, tiksliau, atidave palaikus giminems ir tuo nesukele jokio papildomo triuksmo. O tai, kas vyksta Taline , tik politika. Dingsnies, sukelti neramumus, rusu politikai niekada nepraleis.

Komentavimas leidžiamas tik registruotiems vartotojams.