Jurgis Kunčinas “Tūla”

2013-09-24

Jeigu bijočiau užsitraukti tam tikro tipo skaitytojų rūstybę, apsimesčiau, kad šitos knygos neskaičiau. Bet kas man :) Tai štai, perskaičiau dar vieną tipinę lietuvišką knygą. Ko jau ko, bet savigailos, grauduliukų, vapėjimo, veblenimo, verkšlenimo ir netikro karingumo “Tūloje” daug. Man per daug.

Jurgis Kunčinas “Tūla”

Meilė ir Vilnius. Apie “Tūlą” esu skaičiusi tik gerus atsiliepimus. Visi perrašo tas pačias knygos ištraukas (“Kartais man atrodo, kad Tave, Tūla, aš pats susigalvojau – iš tikrųjų tavęs nė nebuvo…” bla bla bla), visi svaigsta nuo begalinės tyros meilės ir nuostabaus Vilniaus. Ką, rimtai? Gerai, Vilnius aprašytas nuoširdžiai. Labai mažulytė Vilniaus dalis iš tiesų. Tai džiaugiausi, kad pati, užaugusi Filaretų gatvėje, mokiusis Užupyje, pirkusi “Ryto” parduotuvėje ir daug kartų kopusi į kalniuką pro beprotnamį, tas vietas aš gerai pažįstu. Man buvo malonu rasti jas knygoje, priminė ankstyvą vaikystę. Bet ar užaugusiems kituose miestuose taip pat įdomu? Labai abejoju. Dar gi ta savaitės trukmės begalinė meilė… depresijoje paskendusi menininkė ir beviltiškas alkoholikas. Ji nelabai žino, ko nori, jis žino, bet jam svarbiau pagert. Štai ir visa meilė.

Geri dalykai. Nepaisant visko, Kunčinas, kai rašydavo (o ne paliedavo minčių srautą), tai rašydavo gerai. Kai alkoholikas nuvažiavo paskui vieną moteriškę į Ukrainą, buvo malonu skaityti. Visi žodžiai atgimė vaizdais galvoje. Ir apie alkoholikų kalėjimą, ir apie beprotnamį skaityti buvo tikrai ne nuobodu. Žodžiu, įdomu buvo daug kas, išskyrus vietos apie Tūlą. Šiaip jau esu gan melancholiškas žmogus, bet manęs šita meilė nesujaudino. Per daug seilėjimosi, per daug svarstymų ir baltų arklių.

Metai. Suprantu, kad 1991 m. parašyta knyga buvo ohoho lietuvių literatūros padangėje. Bet ne dabar, tikrai.

Vertinu 5/10

Kategorija: Knygos | Komentarų: 5

Salomėja

2013-09-24 16:18

Aš tai pamenu, kad man labai patiko. Bet aš tada save įtikinau, nes knygą rekomendavo žmogus, kuriam pati patikt norėjau :). Dabar kai pagalvoju atgal, tai mano mintys irgi panašios. Lietuviai mėgsta visokias depresuchas ir jas aukština :).

Laura

2013-09-24 16:26

Man rodos, net prisimenu, kam ten norėjai patikti (jei CBL laikais skaitei) :)
Labai meniškos sielos reikia būti, kad patiktų. Nu bet labai labai.

arsonist's prayers

2013-09-24 17:55

jeigu nepatiko vietos apie Tūlą, tai rekomenduoju Kunčino “Kilnojamosios Rontgeno stotys” arba “Glisono kilpa”.

Laura

2013-09-24 19:05

Ačiū, žinosiu :)

Eg

2015-04-25 23:09

Sveiki, gal kas galite parduoti knyga “Tula”? Rasykite i dana.prascieniute@gmail.com