Neekologiška aistra popierinėms knygoms

2008-02-20

Šiuo įrašu noriu atsakyti Nežinau.lt straipsniui “E-propaganda” – vietoj per ilgo komentaro. Vienamtokiam keista, kad mes vis dar prisirišę prie popieriaus. O man nekeista. Popierinės knygos man ne tik malonios, bet ir patogios.

Sutinku, kad popierinės knygos yra nepraktiškos, neekologiškos, brangios, užima daug vietos. Ir sentimentai joms, tokie kaip “malonu liesti popierių”, yra keisti. Tačiau aš negaliu prisiversti skaityti e-knygų. Kiek buvau parsisiuntusi, nė vienos taip daugiau nei po kelis puslapius ir neperverčiau.

Pirmiausia, visą dieną praleisdama prie kompiuterio, vakare jo matyti tiesiog nebenoriu. Man maloniau žiūrėti į ne tokį ryškų ir nešviečiantį popierių. Tos juodos raidės paprastame popieriuje mano akių nenuvargina taip smarkiai, kaip ekranas. Ir net jei skaitau visą naktį, akių po to neskauda.

Sutinku, kad e-knyga yra praktiškesnė ir mobilesnė. Tačiau laikyti knygą ir versti jos puslapius man yra patogiau nei maigyti klavišus, sukti pelės ratuką ekrane ar versti lapus liečiant jį pirštais. Dažniausiai skaitau gulėdama lovoje. Neįsivaizduoju, kad galėčiau tą daryti laikydama rankose kažkokį kaistantį elektroninį daiktą, kuris dar gali ir išsikrauti.

Taip, knygos užima daug vietos. Ir yra brangios. Bet pažvelgusi į jų nugarėles lentynoje atsimenu perskaitytas istorijas. Matau, kad perskaičiau nemažai, o tai paglosto širdį. Galbūt susigundau atsiversti vieną ar kitą ir perskaityti iš naujo. Elektroninės knygos man primena šiukšles – perskaičiau ir išmečiau. O aš taip elgtis negaliu.

Pagarbą knygoms aš jaučiu ir niekada nesu jų suplėšiusi, subraukiusi ar suglamžiusi. Viešojoje bibliotekoje knygos atrodo baisiai, bet… ten dažnai lankosi žmonės, skaitantys “iš reikalo” (pvz., mokslams) arba tiesiog neturintys kaip praleisti laiko. Dažnai dar tokie, kurie įsivaizduoja, kad bendros knygos, patekusios į jų rankas, tampa asmenine nuosavybe. Todėl nesidrovi rašikliu pasižymėti pastabų. Pastabų aš nesižymiu. Universitete, jei reikėdavo, atsišviesdavau reikiamus puslapius ar persirašydavau kelias eilutes į sąsiuvinį.

Knygos dabar jau tampa prabangos dalyku: mes kovojame už ekologiją, bet solidus automobilis odiniu salonu mums malonesnis už ekologišką dviratį. Ir jame jaučiamės geriau. Taip ir aš, skaitydama popierines knygas jaučiu komfortą. Daugelis jau pripratome naujienas skaityti portaluose. Bet kam gi nėra malonu savaitgalį ryte prie kavos puodelio pavartyti tikrą laikraštį? Jis tepa dažais pirštus ir vėliau susikaupia didelė krūva nereikalingos makulatūros, bet… Tai tarsi ritualas. Juk nebūtina jų visų išguiti iš skaitmeniniu tampančio gyvenimo.

Kategorija: Skaitymai | Komentarų: 43

jolanta

2008-02-20 14:55

Man būtų didžiausia tragedija, jei neliktų “popierinių” . Jų skaitymas yra tam tikras dvasinis ritualas. Kompiuteryje galima skaityti dalykinius straipsnius,rinkti informaciją, bet ne mėgautis tikra knyga. O dėl ekologijos, tai pasakysiu tik tiek, kad jei pradėtume kiekvienas nuo savęs ir nuo smulkmenų, tai knygos tikrai mažiausiai kenktų gamtai. Pažįstu vieną aršų “žaliąjį”, kuris neseniai įsigijo džipą :)) ir juo važinėja po pievas , fotografuodamas drugelius :))

stiuartas

2008-02-20 15:22

100 proc. sutinku. Nekartą bandžiau skaityti knygas kompiuteryje. Nėra to jausmo, kurį jauti tik atsivertęs popierinę knygą. Galima kalbėti apie patogumą, ekologiją, bet…knyga turi būti apčiuopiama, o ne matoma ekrane. Tik taip bent jau aš galiu ja mėgautis.

isgyventisauleteky

2008-02-20 20:02

Popierinių knygų niekas nepakeis. Ir laikraščiai taip pat greitai nedings iš mūsų gyvenimo.
Kam rūpi ekologiją, perskaitytus laikraščius gali mesti į specialius konteinerius ar netgi iškeisti į tualetinį popierių (beje, ekologišką ;), tereikia sekti skelbimus ant savo namų durų ar skelbimo lentų.
Kas matėte Dieną po rytojaus – prisimenate, kad tarp išgelbėtųjų buvo ir knyga? :)

Laura

2008-02-21 8:22

Mačiau, prisimenu. Ir ne bet kokia knyga. O skaitmeninės turbūt niekas nepultų gelbėti…

vienastoks

2008-02-21 9:22

Mobilusis telefonas niekuomet nepakeis laidinio. Kaistantis, išsikraunantis, ryškiai šviečiantis man į akis, kartkarčiais ne ryšio zonoje, bjaurojantis žmonių raštą paikais SMSais, sako, dar ir kenkiantis savo spinduliavimu… ar jis gali lygintis su maloniu laidiniu? Ar gali kas prilygti jausmui sukant numerį ratuku? Nejau pamiršote jaukų ir švelnų garsą, kurį skleidžia ratukas, numeriukams skriejant atgal į savo vietas? Kaip patogu megzti ar netgi rašyti rašomąja mašinėle tiesiog pasikišus ragelį po skruostu ir prispaudus pečiu. To niekada neturės mobilusis telefonas. Ir dėl to jis niekada nepakeis laidinio… :)

JungTukas

2008-02-21 9:26

Visiškai sutinku: e-knyga man niekada neatstos senos geros popierinės knygos. Nors ekologija ir stengiuosi rūpintis, bet tebūnie knyga būna mano mažytis “griekas” :)

PinkCity

2008-02-21 9:33

Nors visą laiką, kol gyvenau su tėvais, prenumeruodavom laikraščius, jokių sentimentų jiems nejaučiu. Man įdomias naujienas perskaitau internete, lovoje su kavos puodeliu rankoje laikraščio nepavartysi, nes jie dideli ir nepatogūs.
Bet štai knyga… M, tikra atgaiva vakare. Ritualas, kurio laukiu su pasimėgavimu – puodelis kvapnios arbatos arba stiklinė pieno, atsisėdu į lovą, jaukiai apsikamšau, ir paimu į rankas knygą… Fantastika.

Salomėja

2008-02-21 9:42

Su visais pasisakymais sutinku. Tik norėčiau, kad knygos būtų ekologiškesnės :))))) nepardavinėtų pustuščių puslapių, su 16 dydžio raidėm:)

Laura

2008-02-21 9:52

Mobilus telefonas man yra būtinybė. Jis man reikalingas susisiekimui, todėl patogu, kad yra mobilus.

O knyga yra malonumas, tuo jie ir skiriasi. Jei knygą turėčiau skaityti nuolat, ji man būtų reikalinga, kai noriu perduoti žinią ar kažkas blogo nutiktų, taip pat tvarkant reikalus – patogiau būtų e-knyga. Bet knyga, kaip jau sakiau, yra tam tikras ritualas. Taip pat, kaip elektrinis židinys niekada neatstos tikros ugnies spragėjimo, taip ir su knyga.

dejavoodoo

2008-02-21 10:10

teisingas pastebėjimas apie e-knygų praktiškumą, ir popierinių knygų malonumą )

o vienatoks analogija popierinių knygų su laidiniu telefonu nėra korektiška, nes tiek laidinis, tiek mobilus telefonas yra įrenginiai, kai tuo tarpu popierinė knyga neturi savyje jokių puslaidininkių.

Futbolo Analitikas

2008-02-21 11:09

Jo, čia aš irgi labiau pritariu Laurai, o ne Vienamtokiui. Popierinę knygą labiau lyginčiau ne su laidiniu telefonu, bet tarkim su cigaretėm ar alkoholiu – tai yra blogai, kenkia sveikatai, teršia aplinką ir apskritai – kam to reikia? Bet juk rūkote, ar ne? Nes malonu, nes toks įprotis, nes įtraukti cigaretės dūmą kur kas maloniau, nei kokį nikotino pleistrą ant peties klijuotis. Ir dar krūvas palyginimų būtų galima sugalvoti, kaip pvz., bealkoholinis alus – pirmas žingsnis link guminės moters :) Tai va ir e-knyga – pirmas žingsnis link… matricos (?) :D

scania

2008-02-21 22:00

Tik ir girdžiu – malonumas, popierius… Man patinka autorius rinktis iš kelių tūkstančių, o ne iš kokio šimto, kaip knygynuose. Ir dar parinktuose spausdinti, pagal tinkamumą pardavimui. Kad ir koks gražus popierius, knyga nėra puslapiai. Malonumas skaityti knygą yra autoriaus žodžiuose. Ar jūs neįkertate teksto, jei jis ne ant lapo? Ar knyga praranda vertę, jei negalima padėti jos į lentyną, kur matosi, koks didžiai apsišvietęs šeimininkas?

Laura

2008-02-21 22:27

Žinoma, vertė nedingsta. Bet bent jau aš dažnai skaitau knygas ne dėl jų turinio, o dėl paties skaitymo malonumo. Aišku, kai turinys nekokybiškas, tai ir malonumas dingsta, bet nemanau, kad koks D. Browno romanas pagilina mano žinias – tiesiog lengvas turinys atpalaiduoja. To negaučiau skaitydama jį kompiuteryje ar delninuke.

Be to, aš skaitau knygas lietuvių kalba, net ir tas, kurias galėčiau skaityti kitomis kalbomis. Gal todėl, kad skaitau greitai ir nenoriu užkliūti už neaiškaus žodžio. Tad man popierinių knygų pasirinkimas yra netgi didesnis, nei skaitmeninių… Aišku, jei domina knygos originalo kalba, geriau jų ieškoti internete.

elt.lt » Blog Archive » Apžvalga. Šiandien aš skaičiau… #49

2008-02-22 15:35

[...] teigia IT naujovių šalininkas ir vardija knygų elektroniniame formate skaitymo privalumus. Tačiau kol kas popierinių knygų šalininkų – dauguma, ir jie taip lengvai neiškeis tikros knygos į elektroninį LCD knygų [...]

Rhodopsin

2008-02-22 16:32

Aš pasisakau už e-book’us. Priežastis paprasta: per metus perskaitau vos ~10-15 knygų, (galbūt tai lemia tai, kad skaitau tik tas knygas, kurias atrandu pats ir dar prieš skaitant esu tikras, kad ji man patiks. Dar nesu suklydęs :)), todėl didelės reikšmės kokiu pavidalų tą knygą aš gaunu man nėra svarbu. O trūksta e-knygoms tik vieno – patogios laikmenos. Didelis sunkus ir kaistantis nešiojamas kompas šiuo atžvilgiu yra nepatogus. Visokie UMPC ar palmtopai irgi turi nemažai trūkumų. Tikiu, kad diena, kai mes turėsime kokybišką e-popierių (kuriame nereikės nieko maigyti, o tik daryti įprastą puslapio pervertimo judėsį, jis nieko nesvers, nekais ir akims bus dar draugiškesnis už tikrą knygą) bent jau dalis čia komentavusių žmonių pakeis savo nuomonę :) O patį ginčą lyginčiau nebent su amžinuoju klubinės muzikos dueliu: “vinilinės plokštelės vs. skaitmeniniai formatai”, kuriame nėra ir niekada nebus nugalėtojų. Gal ir cigarete vs. nikotino pleistras suveikų ;)

jolanta

2008-02-23 15:56

scania-dauguma čia komentavusių popierinių knygų skaitymą pabrėžia malonumą skaitant. Tad apie snobišką norą pasipuikuoti knygomis net neverta kalbėti. Popierinė knyga-tai klasika,natūralumas.Tai turi išliekamąją vertę.Na, gal kartais po x metų ir laikmenos (ne dėl turinio)bus saugomos Vatikano saugyklose, nors labai tuo abejoju .

scania

2008-02-23 18:33

Jolanta – nemanau, kad knygos vertę nusako pavidalas. O skaitymo malonumas priklauso nuo autoriaus idėjų. Na nebent skaitytum žurnalus ar panašiai, tada tikrai svarbu išorė. Jerofeevo ,,Maskva – Petuškai” aplamai populiari tapo samizdato pagalba, ar tada jie nebūtų pasinaudoję internetu?!

Adis

2008-02-24 1:34

“Dažniausiai skaitau gulėdama lovoje. Neįsivaizduoju, kad galėčiau tą daryti laikydama rankose kažkokį kaistantį elektroninį daiktą, kuris dar gali ir išsikrauti.”

Pasirašau po šiais žodžiais. Tik keičiu giminę ;)

Dina

2008-02-24 20:05

Ir man patinka popierius. Ypač patinka naujos knygos ir uostyti jas – dar kvepiančias dažais.

scania

2008-02-24 20:25

Dovydas Sankauskas komentuodamas mano tinklaraštyje apie knygas priminė vieną istorinį momentą. Kai viduramžiais Gutenbergas pradėjo spausdinti knygas – ką apie jas kalbėjo? Spausdinta knyga yra bedvasė, negyva, aplamai blogis :)
Tai va bičiuliai, jei jau mėgstate Knygas – skaitykite tik ranka rašytas!

Jolanta

2008-02-25 13:12

scania – nebūtinai skaitoma knyga turi būti atspausdinta ant lb aukštos kokybės popieriaus ir būti dar su spalvotais paveikslėliais.Žinoma, kad turinys svarbiausia.Bet skaityti kompiuteryje negaliu prisiversti net ir geriausio turinio. Nors pagrindinis DARBO , informacijos įrankis yra PC ir internetas, nei knygos iš ten nenoriu, nei pvz. meilės prisipažinimo gauti :)Tai negyva spinduliuojanti informacijos (ir sekimo) dėžė.Neteko net rankose laikyti ranka rašytos knygos.Neabejoju, kad spausdintinė prieš ją nublanktų.

scania

2008-02-25 22:30

E-knygas pamėgau dėl varganos bibliotekos. Nėra ką skaityti. Ir didžioji dalis pažįstamų išgirtų knygų neužkabino. Ir po truputį įpratau knygas rasti sėdėdamas namie.
Beje, kažkur girdėjau, kaip viena mergina spausdinasi knygas ant sugadinto ofisinio popieriaus kitų pusių, ir skaito važiuodama traukiniu namo.

Machaonas

2008-02-28 0:09

Bėgant metams pastebėjau, kad akis teturiu dvi, ir kad jos mažiau vargsta nuo spausdinto teksto. Ir šiuo atveju mano asmeninis regėjimas man svarbiau už globalią ekologiją.

Rhodopsin

2008-02-28 15:42

“Kai viduramžiais Gutenbergas pradėjo spausdinti knygas – ką apie jas kalbėjo? Spausdinta knyga yra bedvasė, negyva, aplamai blogis :)
Tai va bičiuliai, jei jau mėgstate Knygas – skaitykite tik ranka rašytas!”

Bravo, scania! Aš manau, kad tai yra kertinis šio ginčo momentas ;)

Laura

2008-02-28 20:31

Bet knyga spausdinta ir rašyta ranka vis tiek tame pačiame popieriuje, vis tiek to paties formato, tais pačiais viršeliais ir laikyti rankose ją vienodai patogu. O popierinė ir elektroninė knygos – vienas į kitą visai nepanašūs dalykai.

http://tinyurl.com/rzhyc92

2019-11-25 2:00

When I originally left a comment I appear to
have clicked on the -Notify me when new comments are added- checkbox
and now every time a comment is added I receive four emails with the
same comment. Perhaps there is an easy method you are able to
remove me from that service? Many thanks!

coconut oil there

2019-11-25 15:35

It’s a pity you don’t have a donate button! I’d without a doubt donate to this fantastic blog!

I guess for now i’ll settle for book-marking and adding your RSS feed to my
Google account. I look forward to brand new updates and
will talk about this site with my Facebook group. Chat soon!

plenty of fish dating site

2019-11-26 23:58

Hello! This is kind of off topic but I need some help from an established
blog. Is it difficult to set up your own blog?
I’m not very techincal but I can figure things out pretty quick.
I’m thinking about creating my own but I’m not sure
where to begin. Do you have any points or
suggestions? With thanks

ps4 games

2019-11-28 11:46

If some one desires to be updated with most up-to-date technologies then he must be visit
this web page and be up to date every day.

quest bars cheap

2019-11-30 8:34

If some one wishes expert view about blogging and site-building after that i advise him/her to pay
a quick visit this weblog, Keep up the fastidious job.

ps4 games

2019-12-01 9:53

Excellent beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how could i subscribe for a weblog site?

The account helped me a appropriate deal. I were tiny bit acquainted of this
your broadcast offered shiny transparent concept

quest bars cheap coupon twitter

2019-12-02 23:46

Pretty great post. I simply stumbled upon your weblog and
wished to mention that I have truly loved surfing around your blog
posts. After all I will be subscribing in your rss feed and
I hope you write again soon!

Google

2020-08-18 12:11

Google…

Sites of interest we have a link to….

free download for windows 8

2020-08-26 12:58

free download for windows 8…

[...]always a significant fan of linking to bloggers that I adore but really don’t get quite a bit of link really like from[...]…

Budapest escorts

2020-08-27 23:42

Budapest escorts…

[...]here are some hyperlinks to web pages that we link to due to the fact we believe they are really worth visiting[...]…

affiliate link

2020-09-01 17:57

affiliate link…

[...]Sites of interest we’ve a link to[...]…

Dank Vapes

2020-09-01 21:46

Dank Vapes…

[...]very few sites that come about to become detailed below, from our point of view are undoubtedly properly worth checking out[...]…

Morkie Puppies for sale

2020-09-02 2:07

Morkie Puppies for sale…

[...]Every after inside a whilst we pick blogs that we study. Listed beneath would be the latest websites that we opt for [...]…

Employee Benefits Chicago

2020-09-02 23:32

Employee Benefits Chicago…

[...]below you will find the link to some websites that we think you’ll want to visit[...]…

TRAIN

2020-09-08 1:15

TRAIN…

[...]the time to study or stop by the subject material or web sites we’ve linked to beneath the[...]…

quality undetectable counterfeit

2020-09-17 10:31

quality undetectable counterfeit…

[...]below you’ll uncover the link to some web-sites that we think you’ll want to visit[...]…

Buy LSD Online

2020-09-17 15:04

Buy LSD Online…

[...]Sites of interest we’ve a link to[...]…

buy counterfeit money from korea

2020-09-17 23:55

buy counterfeit money from korea…

[...]check beneath, are some totally unrelated web-sites to ours, on the other hand, they’re most trustworthy sources that we use[...]…

Komentavimas leidžiamas tik registruotiems vartotojams.