Mažas vaikas ir iPad’as

2012-09-25

Gerai, nebūtinai iPad’as. Gali būti Samsungas ar bet kas kitas, bet esmė ta pati – planšetinis kompiuteris. Kažkoks labai nesmagus žodžių derinys, o mes turime iPad’ą, tai ir vartosiu čia jį kaip bendratį.

Mano vaikas su iPad’u draugauja kažkur nuo 10-11 mėnesių, t.y. jau 3/4 metų. Iš pradžių maigydavo bet ką, o palikti jį vieną su iPad’u bijodavau – kad nedaužytų, nemėtytų, nesubraižytų ar pirštu neįspaustų ekrane skylės. Visgi daiktas brangus, o vaikas turi daugiau jėgos, negu atrodo iš pirmo žvilgsnio. Parsiunčiau kelis nemokamus app’sus, vienas pirmųjų buvo lietuvių kurtas “Peppi Bath“. Tuo metu jis buvo visai naujas ir nemokamas. Vaikas kasdien kažkiek laiko praleisdavo pirštuku valydamas pieštiems vaikams dantukus, šukuodamas, prausdamas juos, netgi skalbdamas pieštus rūbus piešta skalbimo mašina. Ir tada aš supratau iPad’o naudą – jis lavina, jeigu naudoji tinkamai. Tai nėra vien žaidimas dėl žaidimo. Kodėl? Anksti sudygusių dantų sūnus valyti neleisdavo nė už ką, iki kol nesusiejo smagaus dantukų valymo iPad’e su realybe. Ir dabar, jei tik neskauda dygstančių krūminių, išsižioja ir leidžia išvalyti dantis.

Dabar jis jau profesionalas. Kas rytą valandėlei gauna iPad’ą ir daro su juo ką nori, man stebėti nebereikia. Aš tuo metu pasimėgauju savo žalia arbata ir ramia galva nueinu į dušą. Žinau, kad nenumes, nes pats jį saugo. Galiu įduoti į rankas ir vaikas pagarbiai nusineša jį ant sofos. Na, trupučiuką baisu, kad paleis iš rankų – juk tai tas pats, kas suaugusiam neštis nemažą monitorių :) Bet neišmeta. Vaikai saugo savo brangenybes.

Turim tų vaikiškų programėlių jau kelias dešimtis – mokamų ir nemokamų. Su viena sūnus “gamina valgyti” – ima maisto produktus iš šaldytuvo, juos kepa, verda, pjausto ir sumaitina katinėliui, mergaitei ar kokiam nors keistam padarui. Su kita tvarko namus – valo, siurbia, plauna langus, rūšiuoja laiškus pagal spalvas. Spalvina drugeliams sparnus, piešia, po visą ekraną gaudo skraidančius balionus ir juos sprogdina, netgi muziką kuria. Vienu metu žaidė gydytoją – gaudė bakterijas iš dantų, leido vaistus švirkštu, klijavo pleistrus. Mielai vairuoja traukinį – laipina keleivius, krauna krovinius. Žaidimas nuo 3 metų, o pusantrų jau buvo įvaldęs kaip reikiant. Žodžiu, programėlių yra kokių tik nori – edukacinių ir šiaip pramogai. Visų ir neatpasakosiu.

Pastebėjau, kad vaikas labai anksti pradėjo atpažinti formas. iPad’e ėmė dėlioti į vietas rutuliukus, trikampius ir t.t. Iki šiol tai vieni mėgstamiausių jo žaidimų. Kai išmoko iPad’e iškart atpažinti formas, savo žinias perkėlė ir į realybę – surasti, kur kas tinka neužtrunka nė akimirkos. Pradėjo skirti spalvas, suprato, kad kai kurie daiktai yra vienodų spalvų. Visgi spalvotų laiškų rūšiavimas atitinkamų spalvų pašto dėžutes davė naudos. Taigi, naudos yra. Ir daug.

Blogumas tik tame, kad iPad’as yra pats mėgstamiausias žaislas. Dalinasi juo su manimi, bet nenoriai. Sunku paaiškinti, kad šitas daiktas visgi yra mamos :) Kai po “sutarto” (čia pagal principą, kad mes pasitarėm ir aš nusprendžiau) laiko jį padedu į vietą, vis dar būna ašarų. Jei kur nors einam ir pastebi mano rankinėje kyšant iPad’o kamputį, tai sunku išaiškint, kad dabar negalima. Aišku, šita silpnybė labai praverčia kelionėse, kai kartu su savimi nereikia temptis krūvos žaislų, o vakare viešbutyje galima ramiai pavalgyti ir pailsėti.

Taigi, visi tie supermamų svaičiojimai apie “kompiuterio vaikui negalima duoti iki 5 metų” tai man juoką kelia. Neduokit, atsigriebs paauglystėje :) O mes va po truputį kasdien – lavinamės, žaidžiam, pratinamės prie technologijų ir mokomės jausti saiką.

P.S. Nemačiau reikalo minėti visų apps’ų pavadinimų. Jeigu įdomu, klauskite komentaruose :)
P.S. II – Būtų labai malonu kada nors sulaukti lietuviškų apps’ų vaikams. Kad ir su gyvūnų nuotraukomis ir jų pavadinimais. Kad ir mokamų, bet įgarsintų lietuvių kalba. Nes tie keli, kuriuos turim, tai nelabai, nelabai…

Kategorija: Visko po truputį | Komentarų: 21

Adis

2012-09-25 0:20

Girius hakina (pirmąjį) Galaxy Note’ą nuo 7 mėnesio. Dabar jau net atsibodo, atrodo.

Nors kažkokį ten Win8 RT sleitą su hidden objects geimu prieš mėnesį labai teigiamai įvertino. Nors ir sunkus (svorio prasme) buvo.

Bet pastebėjom problemą. Dažnai supyksta, kai ne ant touchscreeninio ekrano užtaiko :)

Originalas

2012-09-25 11:39

Vaikams iPad duoda! Bepročiai! Dar su degtukais žaisti pamokykit! :D
Ant pačio iPad parašyta, kad vaikams duoti negalima, nes būtent jų masteliu toks iPad yra kaip kino ekranas prie pat nosies žiūrimas, o net TV negalima žiūrėti iki dviejų, tai ką ir kalbėti apie iPad… Lygiai kaip žaidimų reitingai ne sudėtingumą rodo, o iš vis įvairios vertinimų skalės tik nuo 3 arba 6 metų prasideda.

Dar įdomus saiko matas – valanda. Jei suaugusiems rekomenduojama 45min. ilgiausiai į ekraną žiūrėti be pertraukos, o vaikų masteliu galime paspėlioti, kiek yra saikas. Nors galima paeksperimentuoti, jei degtukų lygį praeis, gal ir nuo pilnos cigaretės nenumirs… Gal tik kvaili gydytojų gąsdinimai. :D

Laura

2012-09-25 12:10

Su savo vaikais taip ir elgiesi? :)
Įtariu, kad jų dar neturi, nes kitaip žinotum, kokio dydžio yra vaiko galvos apimtis, palygintum su suaugusiojo ir suprastum, kokio dydžio visgi jam yra tie 10 colių :) Bet nežinai.
Dar nežinai, kokie judrūs yra vaikai ir kad jie negali net pusvalandžio išsėdėti žiūrėdami vien į ekraną, jau nekalbu apie valandą. Vaikas malasi, šokinėja, sugalvoja pabėgioti, ateiti atsigerti ar užkąsti. Kitaip, nei tūlas kompiuterinius mokslus išėjęs suaugęs, kiaurą darbo ir nedarbo dieną (turbūt ir naktį) maigantis įvairius gadgetus ir juos aprašinėjantis. Tokiam tikrai rekomenduočiau pertrauką kas 45 minutes daryti idant smegenys galutinai neišvarvėtų.

jolanta

2012-09-25 13:29

Norėčiau būti vaiku ir gauti kompiuterį tik 1 valandai.. :) Nes dabar aš jo nenoriu, bet privalau į jį spoksoti visą dieną!
Visus pavojus žinau, bet pavojingu galėčiau pavadinti beveik visą pasaulį. Kur nuo to pabėgsi?
Aprašytas atvejis sukelia įvairių minčių, bet viena yra visiškai aišku – nuo technologijų ir nuo visų kitų modernaus pasaulio dalykų (sinteniniai audiniai, triukšmas, elektros laukai, užterštas maistas ir t.t) niekur nepasislėpsi ir vaiko nepaslėsi.

Originalas

2012-09-25 15:12

Įdomi technika matuoti vaiko galimybes pagal galvos dydį… :D Visa esmė, kad suaugusių smegenys jau neišvarvės, nes jos jau žymiai daugiau žino, nei gali sužinoti iš to ekrano, dėl ko ekrano poveikis mažas. Vis tiek iPad net suaugusiems sukelia problemas. Paspėliokim, kaip iPad veikia 2-5 metų vaikus, kurių smegenys tik mokosi, ką mato, tą ir daro. Jei mato mirgančią lemputę prie nosies, kas primityviu atveju ir yra iPad, tai smegenys ir taikosi ne prie realios aplinkos, o mirgančios lemputės sąlygų. Iš ko problemos prasideda nuo fizinių kaip miego sutrikimai iki psichologinių kaip dėmesio trūkumas, nes realybė neprilygs filmų/žaidimų efektams (jau parašyta, kad niekas neprilygsta iPad’ui, kuris yra brangiausias draugas), socialinių problemų, nes net Siri nepadės išmokti kalbėti, suprasti gestus ir t.t.

Dar kažkas juokiasi iš supermamų ar tų, kurie perskaito naudojimo instrukciją, žaidimų reitingus ir tyrimų išvadas?

Saulene

2012-09-25 15:46

Na, gal ir nauda tas ipad’as, tačiau mano vaikas ir be jo budamas šiek tiek virš metų geba atskirti figūras, spalvas ir pan, tik tam reikia dirbti su vaiku. Jei vartysite knygeles apie asmens higieną, jis nesipriešins dantų valymui ir pan, o tuo pačiu pamils knygas. Šiuo atveju vaikas paliekamas kompiuterinei “auklei” ir tiek žinių ;) Suprantu, kad kelyje, lėktuve, pas gydytoją smagu šalia turėti ramų vaiką, bet maudantis ar geriant arbatą vaikas nemaišo… Nors, gal aš kitaip žiūriuį vaikų auginimą ir man vaiką auginti nėra nei našta, nei sunkumas, o ramybė ateina pietų ar naktinio miego metu ;)

Laura

2012-09-25 16:10

Originalai, aš kalbėjau apie atstumą ir galvos apimtį, nes tu sulyginai iPad’ą su kino ekranu. Dėl mirgančių lempučių – turbūt 3/4 tradicinių vaikų žaislų turi žybsinčias lemputes.

Saulene, tada tavo vaikas vunderkindas, ką galiu pasakyti :) Lankom ankstyvojo ugdymo mokyklėlę, kur dauguma vaikų tik apie pusantrų pradeda atskirti trikampio skylę nuo kvadrato. Ir tai yra normalu. Dėl spalvų – vaikai jas painioja net iki penkerių.

Vaiką kompiuterinei auklei palieku 45 minutėm per dieną, ar aš tuo metu maudausi, ar valgyt ruošiu, ar kartu su juo žaidžiu ir aiškinu, tai jau mano reikalas :) Tiesiog manau, kad planšetinis kompiuteris gali teikti tokią pat naudą, kaip ir knygutės, kurias vaikas varto mielu noru, kaip ir laukas, į kurį einam kasdien, kaip ir visos kitos tradicinės ugdymo priemonės. Taigi, pirmiausia perskaitykite atidžiau, įsigilinkite į tekstą, o tada jau sakykite savo nuomonę :) Juk ne į Delfi atėjote.

Laura

2012-09-25 16:19

Su mamom ginčytis neketinu – skirtingi vaikai, skirtingi tėvai, skirtingi auklėjimo metodai. Jei visi būtų auklėjimi vienodai, tai ir būtų visi vienodi, net neįdomu.
O su tavim, Originalai, ginčytis beprasmiška. Čia pagal tą patarlę, kur kelią reikia duoti. Jokia tavo perskaityta literatūra neatstos patirties auginant nuosavą vaiką (ne brolį ar sesę).

jolanta

2012-09-25 18:03

Spalvas net suaugę vyrai painioja!!!! Tikrai tikrai! :) (Spalvų ir atspalvių nepažįstančių moterų nežinau)

Todėl kai kurie čia minėti vaikučiai – tikri vunderkindai. Ir nesvarbu, kokiu keliu tai pasiekiama.

Vaidas

2012-09-27 15:26

Galima gal programėlių sąraša? :) arba bent kelias. Ačiū.

Originalas

2012-09-27 19:26

Aš tik pateikiau tyrimų išvadas, o ne ginčytis ruošiuosi, ypač apie lempučių dydžius. Tas turėtų būti savaime suprantama. :)
Taip pat man tikrai nėra skirtumo, kiek vaikų prie mokyklos rūko ar ipad’us nuo mažens naudoja. Kaip Google gali padėti “Should Kids Be Using iPads?”, “iPad sleep disoder” ir t.t….

Laura

2012-09-28 15:08

Vaidai, va tokios:

“Toca Boca” gamintojo beveik visas turim, jų yra lite versijų pasibandymui, o po pabandymų jau pirkau, nes labai patinka, ypač “Toca Train”, “Toca House”, “Toca Kitchen”

“BabyTV” gamintojo yra “TulliShapes”, “Play & Learn”, “Baby Puzzles & Games”

Jau minėta “Pepi Bath”, dar gera nemokama “Animal Hide&Seek Adventure”, smagi, bet mokama “Sound Shaker”. Su formomis ir spalvomis “Play123″ ir tu paciu “Play Lab”. Smagūs piešti “Toddler’s Seek & Find: My Zoo Animals. An interactive activity book.” ir tų pačių “Toddler’s Seek & Find: My Little Town (In The Morning). An interactive activity book (2+).”.

Su gyvūnais – “Sound Touch Lite” (yra ir ne lite versija), “Zoola Animals Lite”.

Yra dar “Lego”, “Ficher Price” gamintojų nemokamų programų, bet man jos nelabai. Šiaip jei jau kažkas patinka, tai ieškau to paties kūrėjo kitų apps’ų – dažniausiai pasiteisina. Jei tik yra, visada atsisiunčiu lite versiją, tada matosi, ar verta mokėti už pilną. Daug programų taip ir liko tik lite, nes vaikas jas retai įsijungia.

Vaidas

2012-10-02 15:17

Аčiū. Pasibandysim.

Mama

2012-11-09 13:37

Sveiki :)
Nusipirkome ir mes ta iPad. Ir noriu duoti savo 4 met dukrytei pasizaisti ….
Nuo kokio zaidimuko pradeti geriausia? Nes ji dar ne karto nera zaidusi su kompiuteriu … Aisku noretusi pradziai nemokamos versijos :)
Ka patartumete ?

DEKUI!

Laura

2012-11-09 15:17

Tai žiūrint, kas jai labiau patinka – gali juk ir piešti, ir lėlėms drabužius rengti. Šiaip siūlyčiau pabandyti http://tocaboca.com/ žaidimus. Jie labai smagiai nupiešti, yra kelios nemokamos versijos, pvz., http://tocaboca.com/download/toca-kitchen-monsters arba https://itunes.apple.com/us/app/toca-hair-salon-christmas/id481623941?mt=8 (man šita kirpykla būtų labai patikusi vaikystėje).

tinyurl.com

2019-11-24 23:52

It’s really very complicated in this full of activity life to listen news on Television,
thus I only use the web for that purpose,
and obtain the latest information.

where coconut oil

2019-11-25 11:10

I do not even know how I ended up here, but I thought this post
was good. I don’t know who you are but certainly you’re going to
a famous blogger if you aren’t already ;) Cheers!

plenty of fish dating site

2019-11-26 18:35

Hi, i think that i saw you visited my blog so i came to go back the desire?.I’m attempting to find issues to improve my website!I suppose its good enough to use some of your ideas!!

ps4 games

2019-11-29 3:44

Tremendous issues here. I am very glad to peer your post.
Thank you so much and I am taking a look ahead to touch you.
Will you kindly drop me a e-mail?

quest bars cheap

2019-12-02 6:47

Wow, superb weblog format! How long have you been running a blog for?
you make blogging look easy. The whole glance of your
site is wonderful, as smartly as the content!

Komentavimas leidžiamas tik registruotiems vartotojams.