Į temą arba kodėl mes vagiam

2009-11-12

Namie kas vakarą padiskutuojam apie skandaliuką su LANVA ir 106 nelaimingaisiais ir, kol visi piktinasi, aš galiu tik šypsotis. Atsakymas į klausimą “kodėl tu vagi muziką, programas, žaidimus, filmus?” yra labai paprastas: todėl, kad tai yra nekontroliuojama. Tai ne pasiteisinimas, o priežastis.

Baimė, kad kažkas kažką pradėjo kontroliuoti (tegu ir kvailais, nemokšiškais ar juokingais būdais) verčia mus piktintis. “Taip negalima, čia skaitmeninis begalinis turinys, niekas neįrodys vagystės, LANVA debilai…” ir panašiai nuo logiškų argumentų iki vaikiško zirzimo.

Jei srautai internete būtų kontroliuojami ir tu žinotum, kad parsisiuntęs “Windows 7″ būsi nubaustas lygiai taip pat, kaip ir nuvaręs automobilį, to nedarytum. O jei labai labai reikia, bet neturi pinigų? Ne, negalima – juk tikrai gausi baudą. Be to, yra nemokamų alternatyvų. Taigi, jei grėstų ne numanoma kokios nors neaiškios įstaigos bauda, o visiškai reali, rinktumeisi alternatyvas. Negali pirkti knygų – eini į biblioteką, neturi teisių – važinėji dviračiu, jei ir to negali sau leisti – eini pėsčias. Negali turėti “Windows”, imsi “Ubuntu”.

Štai “Microsoft’ui” tų piratų gaudymo visai nereikia. Kam žmones gąsdinti, kad juos kas nors nubaus? Juk po to nesisiųs ir nesinaudos. Ims naudotis kažkuo nemokamu, supras, kad gali apsieiti su tuo, ką turi ir niekada gerumo akimirkai užėjus nenusipirks legalios “Windows” kopijos. Todėl ir negaudo, nors gi laisvai galėtų tuo užsiimti.

Kategorija: Internetas | Komentarų: 43

vienastoks

2009-11-12 12:34

Ciniškai ir mizantropiškai, bet nemanau, kad visada teisingai. Apie tai rašiau „Visuomenė prieš visuomenę“ rašinėlio komentaruose. Labai pavojinga daryti prielaidas, kad žmonės elgiasi pagal teisę tik bijodami bausmės. T.y. aš vakar nesumušiau troleibusu važiuojančių bendrakeleivių vien todėl, kad bijau įkalinimo už smurtą. Ir tai yra mano kuklaus ir mandagaus elgesio troleibuse PRIEŽASTIS. Hmm? Ir jei visi žmonės savo elgesį grindžia proporcinga bausmei baime, kas yra tie antžmogiai, kurie sukuria taisykles?

Žmogus yra mąstantis ir sveriantis. Tegu ir nesąmoningai. Jam aišku, kad mp3 failo internete kaina yra nulis, tai jis jį ir ima. Kai turi pinigų ir sąlygų, jis ima ir už 99 centus. Bet (ir tai svarbu!), ne todėl, kad suvokiama failo kaina yra tokia (ji ir lieka nulinė), bet todėl, kad jis taip „remia muzikantus“ ir nusiperka moralinį pranašumą prieš nemokančius. Daug kam tai yra svarbu.

Laura

2009-11-12 13:14

Na, aš kalbu tik apie vagystę, ne apie kitus (pvz., smurtinius) nusikaltimus. Jei automobilio nuvarymas būtų nebaudžiamas (na, to tikimybė būtų viena iš milijono), tai niekam nepadarytų jokios moralinės ar pastebimos finansinės žalos, turbūt visi juos nuvarinėtų taip pat, kaip ir siunčiasi failus. Pavažinėtų ir paliktų pakelėj arba naudotųsi ilgai jeigu patiktų.

Aišku, išimčių visada yra – kad kažkas neims, nes tai ne jo ir taip negalima. Bet tai tik išimtys.

g12

2009-11-12 14:12

Vienastoks: baik būt vaiku, padėk bibliją į šalį ir čiupk biologijos vadovėlį. Žmogus vadovaujasi priimtomis elgesio normomis ne todėl, kad turi slėpiningų “žmogiškų” savybių, o todėl, kad toks modelis pasiteisino per ilgą laiko tarpą. Ir į tą modelį įeina tai, kad jam nepaklūstantys baudžiami: bausmėmis arba pasmerkimu (ir/arba atskyrimu) nuo visuomenės. Mizantropija tai gali vadinti tik tie, kas teisė Galilėjų.

Jolanta

2009-11-12 15:08

Pritarui VIENASTOKS ir tuo pačiu ne. Nemanau, kad žmonės vagia tik todėl, kad bijo bausmės ir t.t. Tikrai pažįstu tokių, kurie nevogs, nedarys kitam bloga ne todėl, kad bijo bausmės (nesvarbu kokios bausmės – būtų tai piniginė, areštas ar “dievo rykštė”).Tiesiog jų toks bendražmogiškas supratimas, moralė ir , sakyčiau, savęs vertinimas.
Bet vis dažniau save pagaunu galvojant, jog yra didelė masė tokių bendrapiliečių, kuriuos tik bausmėmis galima priversti elgtis padoriai.Čia vėlgi turiu galvoje įvairius bausmių baimės variantus.

Tai labai “gili” tema :)

Tio

2009-11-12 18:44

Aš manau, kad labiau veikia “kas nedraudžiama, tas leidžiama” nei bausmės baimės principas. Nes bent jau Lietuvoje daugeliui atrodo, kad nu’crack’into soft’o susiinstaliavimas tikrai nėra joks nusikaltimas.

vienastoks

2009-11-12 20:37

Tio, apie tai ir kalbu. Tik šiuo atveju yra „draudžiama“, bet draudimas nepripažįstamas, nes jis nelogiškas. Jį galima paaiškinti tik dogmomis „pasakyta, reiškia negalima“, bet ne argumentuotai išdėstant, kodėl. Pasekmės, kurias žmogus gali numatyti, jam smarkiai skiriasi nuo tų, kurias jis įpratęs modeliuoti vagystės atveju: atimsiu obuolį, vaikas verks, nes liks be jo; parsisiųsiu mp3 ir… jų dar liks milijardas kitas. Kodėl manote, kad tai neturi įtakos sveriant poelgius?

g12, jei pradėsime čia diskutuoti, ar žmogus mąsto, ar ne, tai labai jau nukrypsime į filosofijas…

g12

2009-11-12 21:08

Na kodėl gi, jei tai naudoji kaip argumentą, tai argumentas neturi kaboti ore. Su mąstymu tai siejasi, bet tik iš kitos pusės..

aladin

2009-11-12 23:05

“Piratavimas” ne dabar prasidejo ir tokioje sistemoje jis nepasibaigs. Anksciau lygiai taip pat kopijavom muzikines kasetes ar filmus.
Bet kaip bebutu, kiekvienas daigtas turi savo verte, aisq skaitmeniniame pasaulyje verte yra kitokia. Muzikos ir filmu kurejai nukencia maziausiai, jie daro koncertus is kuriu gauna savo pinigus kuriuos uzsitarnavo, o kompaktas savaime turi verte, nes dazniausiai buna su cover’iu fainu ar dar parasais ir panaisai. Taip pat ir su filmais. Ir gerai pagalvojus ta kaina uz filma ir daina yra +/- is oro istraukti. Muzikantai labai lengvai gali isgyventi is koncertu ir panasiu renginiu, toks budas tikrai saziningas ir uztarnautas, bet lupikavimas uz dainas yra nesamone, aisq lupikauja ne jie, o irasu kompanijos, bet vel kyla klausimas, kuo paremtos tos kainos ir koki santyki turi kainos ir ju begaliniai pelnai?

Mikrosofta is dalies galima uzjausti, jis turi dideli buri galvu kuriuos reikia ismaitinti, ir tas parduotas softas beveik vienintelis saltinis, na bent kazkada buvo, dabar jau eina is visokiu kitu dalyku. Bet realiai programuotojas, parases programa, gera ir naudinga, kurios visi nori ir ima nusipelno gauti atlygio, bet kaip kitaip tu ji gausi, jei ne bitus pardavinedamas? Uz tech suporta? Gal todel mikrosoftas ir daro tokius bug’ovus windowsus kad is techsuporto uzsidirbti ir panasiai??

Godumui ribu nera, bet is vienos puses gosumas ir kitos puses zmones taip bando pragyventi ir kai galiausiai nebera is ko daugiau legaliai pralobti, dar galima kopijuoti diskus ir pardavineti turguose…

Faktas viena, sistema supuvusi iki serdies ir kiekvienas kas su manimi nesutinka yra tos sistemos aklas vergas gilioje fantazijoje…

konsultantas

2009-11-12 23:22

Nenoriu veltis į Jūsų didžius filosofinius apmąstymus, apie sistemą, kontrolę, draudimus, baudimus, konopolijas, monetarizmą etc. Laikau save piratu ir tuo didžiuojuosi. Kodėl? Žvilgtelėkite į paveiksliuką, kurios nuorodą čia sekančiame komentare papeistinsiu. Tikiuosi nuoroda nepaklius į spam’ą :D

E

2009-11-13 2:32

Come on, kaip galima taip iškreiptai naudoti vagystės sąvoką… Teisus vienastoks, teisus ir konsultantas su savo pavyzdžiu.

Na, turiu aš daug muzikos. Bet ar pirkčiau ją, jei nebūtų įmanoma atsisiųsti nemokamai? Žinoma, kad ne, nebent dovanoms ar pan., ką ir dabar sėkmingai darau. Kaip galima mokėti beprotiškus pinigus už mediją dabartinės kainodaros sąlygomis? Daugiau radijo klausyčiau ir youtubej playlistus sudarinėčiau. Tai vagis aš dabar? Kas gi tie apvogtieji? Tik nereikia vėl pradėt tauzyt apie nuostolių skaičiavimą RIAA ir LANVA metodais.

Pripažinkim dar vieną dalyką – piratavimas juk yra visuotinai priimtina socialinė norma, kokie dar gali būti argumentai apie bausmės baimę, jeigu visuomenė tame nieko blogo nemato.

O ubuntu naudoju (manau, ir kiti FOSS mėgėjai) tai jau tikrai ne dėl to, kad tai yra legaliau nei mokamos sistemos, yra kalnas kitų priežasčių, tarp kurių ir kitoks mąstymo modelis. Netikiu, kad kada nors ateis Year of Linux on the Desktop, bet tikiuosi, kad stambieji softo gamintojai bus priversti prisitaikyti prie beiskeičiančio pasaulio.

E

2009-11-13 2:36

P.S. o Lanva tai tikrai debilai, ir, visų pirma, dėl savo teisiškai genialių metodų su screenshotais iš uTorrent. Dėl debiliškų pareiškimų apie baimę, jog su jais susidoros. Dėl savo kodeksų stūmimo.

Gal reikia tik džiaugtis tuo – šauniai diskredituoja visą antipiratinę iniciatyvą.

vyr

2009-11-13 9:33

softas turi būti nemokamas priedas prie hardware. Šiaip ar taip jis jau toks yra, tik “nelegaliai”. Kaip yra su telefonais? Bent os tai gauni nemokamai gi ir pakankamą kiekį funkcionalių programų. Arba nemokamas priedas prie interneto abonento. Užsakau planą, win gaunu nemokamai. Neveltui gi M$ nepaleidžia hardwaro gamybos.

keista

2009-11-13 13:53

Apskritai keista, kad kažkada kažkam pavyko pasiekti, kad dalinimasis būtų uždraustas. Žmogus, dosnus ir visuomeniškas, toks kuris jaučia savyje socializmo gyslelę, rūpinasi žmonėmis o ne tik savimi, – nusprendžia pasidalinti turimu gėriu su kitais – o jam tai uždraudžiama. Dalintis yra dorybė o ne nusikaltimas. O va, kažkas sugebėjo dalinimąsi kriminalizuoti.

Marius

2009-11-13 21:16

Kodel aš turėčiau tai traktuoti, kaip vagystę, jei nuo pat mano pirmos apžinties su kompiuteriais ir internetu, be jokių apribojimų galėjau siūstis ką tik noriu. O pats internetas ir buvo sugalvotas duomenų keitimuisi.

Originalas

2009-11-15 22:26

Jei automobilį nuvarai, tai kitas jo neranda.. jei pasisavini kokio Maironio eilėraščio eilutę, tai gal jis grabe nesivarto..? :D
Tame ir skirtumas http://farm3.static.flickr.com/2775/4106815086_f49efb87a5_o.jpg

g12

2009-11-16 10:30

Taaaip… Švietimui dar dirbti ir dirbti :) Supratimo iš ko gyvena programuotojai neturi niekas :)))

Laura

2009-11-16 12:17

Nu kaip neturi… jeigu tik kopijas visi pasiima, tau ką, negi gaila? :)))

g12

2009-11-16 13:11

taigi :)))

E

2009-11-17 16:27

g12:

Rašai, lyg piratavimo era dar būtų tik ateityje. Neva tai, kai ji ateis, programuotojai neturės iš ko gyventi. Siūlau „reality check“ – ji jau seniai atėjusi. Ar programuotojai nebeturi iš ko gyventi?

Daugiausiai laimi tie, kurie nekovoja su vėjo malūnais ir neeikvoja brangaus laiko, bandydami kurti technologinius kopijavimo barjerus. Masiniams namų vartotojams skirtų programų ateitis – itin mažos kainos ir patogios platinimo ir diegimo platformos. Specializuotos verslo programinės įrangos platinimo metodai, panašu, yra pasiekę visai normalų ekvilibriumą – normalios švarios kompanijos juk paprastai sąžiningai perka licencijas, o sukti smegenis dėl šaraškinų – laiko gaišimas. Kurie užsiaugina kompanijas iki padoraus lygio, nusiperka licencijas lygiai taip pat kaip pradeda mokėti baltus atlyginimus vietoj vokelių.

Taip kad, nereikia verkti dėl programuotojų duonos.

g12

2009-11-17 16:46

Rašai lyg raidės turėtų kokią įaką tam kas vyksta. Reality ček – šunęs loja, o karavanas eina :) Mes čia tik pilstom iš tuščių koncepcijų į kiauras filosofijas, su realybe tai dažniausiai prasilenkia.
Namų vartotojams programų nereikia. Išskyrus naršykles. Už visa kita sumoka asmeniniais duomenimis.

E

2009-11-17 20:54

g12:

Na, namų vartotojams biuro programų rinkinio, bent jau tekstų redaktoriaus, paprastai prireikia. Ir dauguma renkasi piratinį MSOffice, o ne nemokamas alternatyvas. Yra ir kita didelė industrija – žaidimai.

Bet šiaip, esi teisus dėl didėjančio naršyklės vaidmens ir mokėjimo asmeniniais duomenimis.

g12

2009-11-17 21:12

Ofiso paketo namų vartotojai panaudoja tokią mažą dalį, kad ją pilnai dengia, tarkim, google docs’ai. Tik mažas inovacinis slenkstukas iki kitokio vartotojo interfeiso. Na bet juk mes čia ne apie tai :)
O žaidimus kuria irgi žmonės, kuriem algas reikia iš kažko gauti, taigi dainelė nuo pradžių…

E

2009-11-17 21:27

Pacituosiu vieną įdomų pranešimą:

Last summer the gaming company RedLynx decided to market its new game Trials 2 on various BitTorrent sites. Instead of worrying that the game might end up being pirated, the company decided to upload the bike game themselves as a promotional tool.

“Piracy is here, so how can we take advantage of that? What we did actually, on day one, we put that game immediately on all the torrent networks ourselves,” RedLynx CEO Tero Virtala, told a panel discussion at the Develop game conference.

The company didn’t upload the full game, but a slightly altered version which excluded the leaderboards that are required to play against other users on the Internet, hoping that it would convert some ‘pirates’ into paying customers.

http://torrentfreak.com/game-developer-promotes-game-on-torrent-sites-091106/

Čia, žinoma, vienetinis atvejis. Tik ateitis parodys koks būtent marketingo modelis bus pranašiausias. Galime vienas kito nuomonę gerbdami šią diskusiją tam kartui ir baigti ;). Sėkmės.

g12

2009-11-17 23:59

Hmm, kiek suprantu tai čia shareware (company didn’t upload the full game, but a slightly altered version), ne?

vakarai, tie kur laukiniai | [g12]

2009-11-18 1:11

[...] kadangi visiškai nebaudžiami, atsiranda tokie, kurie naudojasi programa neklausydami autoriaus sąlygų. Dar juokingiau, [...]

Regis

2009-11-20 16:12

Vagystės tema labai gerai yra pasakęs vienas mano dėstytojas.

“Vagia visi. Tie kurie nevagia, tai nevagia tik todėl, kad neturi ką vogti arba bijo, kad bus pagauti. jei visi turėtų ką vogti ir iš anksto būtų įsitikinę, kad nebus pagauti – vogtų absoliučiai visi. Nes pavogti visuomet lengviau nei sukurti”.

Taip ir su muzika, soft’u ir pan. – vagia, nes žino iš kur galima pasivogti ir nebijo, kad bus pagauti :)

Magliette Calcio Bambino

2017-03-04 16:44

JonathanK Frankrike MeiIbtojq
AnaLampel Spanien DarellDpl
IndianaBu Brasilien NaomiAuge
HeatherBl Schalke 04 TristanSh
JamaalvrQ Los Angeles Galaxy MoseRuyle
Kenlpqgx Chile Antonxkfb
NereidaVa Argentina SoniawgY
JanetKrri Everton MarthaMae
ChelseyPa England Heriberto
BarneyCro Schalke 04 Stephaine

Bestille Fotballdrakter

2018-07-08 5:57

Great post. I am going through some of these issues
as well..

supreme outlet

2019-11-14 18:20

After I originally commented I clicked the -Notify me when new comments are added- checkbox and now each time a comment is added I get 4 emails with the identical comment. Is there any way you’ll be able to remove me from that service? Thanks!

DarkWeb

2019-11-16 9:15

I really appreciate this post. I¡¦ve been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You have made my day! Thank you again

off-white

2019-11-21 3:46

Can I just say what a aid to seek out somebody who actually knows what theyre talking about on the internet. You positively know learn how to carry a problem to light and make it important. Extra people must read this and perceive this facet of the story. I cant consider youre not more widespread because you positively have the gift.

tinyurl.com

2019-11-23 20:23

These are in fact fantastic ideas in regarding
blogging. You have touched some pleasant points here.
Any way keep up wrinting.

jordan shoes

2019-11-24 6:31

Would you be curious about exchanging hyperlinks?

http://tinyurl.com/w893gf3

2019-11-25 0:50

I’ve been surfing on-line greater than 3 hours lately, but I
never found any fascinating article like yours. It’s lovely price
sufficient for me. Personally, if all web owners and
bloggers made just right content material as you did, the web will probably be a lot more useful than ever before.

of coconut oil

2019-11-26 0:31

Great blog right here! Also your web site rather a lot up very
fast! What web host are you the usage of? Can I am getting your associate link for your host?
I want my web site loaded up as fast as yours lol

plenty of fish dating site

2019-11-26 23:37

Hurrah! Finally I got a blog from where I be able to in fact take useful information concerning
my study and knowledge.

nike air vapormax

2019-11-27 7:43

I抎 have to examine with you here. Which is not one thing I often do! I enjoy studying a submit that will make folks think. Also, thanks for allowing me to comment!

ps4 games

2019-11-28 14:29

I am regular visitor, how are you everybody? This piece of
writing posted at this site is genuinely good.

jordan 6

2019-11-28 20:49

I found your weblog site on google and test a few of your early posts. Continue to maintain up the excellent operate. I simply extra up your RSS feed to my MSN Information Reader. Looking for forward to reading extra from you later on!?

curry shoes

2019-12-01 15:58

WONDERFUL Post.thanks for share..extra wait .. ?

quest bars cheap

2019-12-02 10:20

I was wondering if you ever considered changing the page layout
of your blog? Its very well written; I love what youve got to say.

But maybe you could a little more in the way of content so people could connect with it better.
Youve got an awful lot of text for only having one or two images.
Maybe you could space it out better?

yeezy shoes

2019-12-04 5:54

This is the correct weblog for anybody who needs to seek out out about this topic. You understand so much its almost arduous to argue with you (not that I really would want匟aHa). You undoubtedly put a brand new spin on a topic thats been written about for years. Great stuff, simply nice!

Komentavimas leidžiamas tik registruotiems vartotojams.