Yann Martel “Pi gyvenimas”

2015-01-02

Labai bijojau šitos knygos. Nepaisant visų apdovanojimų, filmas iš anonso pasirodė be galo nuobodus. O knyga iš aprašymo – dar nuobodesnė. Bet ilgai laukusi manęs skaityklėje (pateko ten vien dėl “reikėtų perskaityti dėl bendro išprusimo”) vieną vakarą buvo atversta. Skaičiau ir stebėjausi, kad patinka :)

Yann Martel “Pi gyvenimas”

Dievas. Anotacijoje parašyta, neva šita knyga privers patikėti Dievu. Ane? Knyga gali priversti patikėti? Jeigu kažką ir privertė, tai tas žmogus buvo baisus lengvatikis. Siužetas juk išgalvotas, o ir kažkurio konkretaus Dievo ten nėra. Berniukas Pi yra tikintis, bet ne šiaip kokia nors dievybe. Jis tiki visais dievais – indiškais, Alachu, krikščionių Dievu. Visais tiki ir visiems meldžiasi. Turi maldų kilimėlį ir klaupiasi Mekos pusėn, bet yra ir pakrikštytas. Žodžiu, baisus dalykas visiems dievų žodžius skelbiantiems. Jei jau apie Dievą knyga privertė susimąstyti, tai kaip tik iš tos globaliosios, religijų istorijos pusės.

Siužetas.
Žodžiu, plaukdami su savo nuosavo zoologijos sodo likučiais į Kanadą, žmonės patiria laivo katastrofą. Gyvas lieka tik Pi ir keli gyvūnai. Visai logiška, kad valtyje esant tigrui, iš tų gyvūnų išlieka stipriausias. O žmogus psichologiškai yra stipresnis už tigrą. Jei dar turi ir žinių (o kur jų neturėsi, kai vaikystę praleidi zoologijos sode), gali išgyventi ir su tigru. Bet fantastikos bent jau pirmojoje kelionės vandenynu pusėje yra mažai. Sužinojau apie tigro dresūrą, apie gelbėjimosi valtis, netgi nemažai apie išgyvenimą jūroje.

Pasaka. Nepaisant realistiškos istorijos pusės, “Pi gyvenimas” yra fantastinė knyga su netikėta pabaiga, kuri priverčia susimąstyti ne apie Dievą, o apie žmonių psichologiją bei apie save patį. Ir graži, ir tuo pačiu metu baisi pasaka. Bet tik pasaka.

Vertinu 9/10

Kategorija: Knygos | Komentarų: 0