Tahir Shah “Timbuktu”

2013-04-15

Daugiau tokių knygų! Kai pamačiau, kad “Timbuktu” yra to paties rašytojo, kaip “Kalifo rūmai” ir “Tūkstančio ir vienos nakties šalyje”, supratau, kad aš jos noriu. Nežinau, kas man labiau patinka – pasirenkamos pasakojimo temos ar rašymo stilius, bet kartu šis derinys nepakartojamas. “Timbuktu”, kaip ir kitos jo knygos, nėra tokia, kad atsisėdi ir perskaitai vienu ypu. Šitą knygą reikia valgyti, o ne suėsti :)

Tahir Shah “Timbuktu”

Eldoradas. Timbuktu, kad ir kaip mistiškai beskambėtų, iš tiesų tėra miestas Afrikoje, Malyje. Tačiau prieš 200 metų europiečiai įsivaizdavo, kad tai tarsi koks Alfrikos Eldoradas, aukso miestas. Iš tiesų Timbuktu tebuvo lūšnų iš molio krūva su savo karaliumi. Bet gobšuolių anglų, prancūzų ir kitų šalių gyventojų vaizduotės buvo taip įaudrintos, kad siuntė ekspedicijas viena po kitos. Tik va, dykumoje išlepėliams europiečiams išgyventi nelengva, todėl visi patys pasilaidojo smėlynuose arba tuose pačiuose smėlynuose juos palaidojo vietiniai.

Robertas Adamsas. Londone atsiradus amerikiečiui jūreiviui (ponui Adamsui), kuris tvirtino, jog buvo aplankęs Timbuktu, visi ėmė labai smalsauti. Dideliam aukštuomenės nusivylimui buvo papasakota, kad jokio aukso Timbuktu nėra. Štai ši istorija ir yra pagrindinė knygos ašis. Ji būtų gana nuobodoka, jeigu ne rašytojo sumanymas šią liniją apipinti kitomis, smulkesnio kalibro, bet ne ką mažiau intriguojančiomis istorijomis iš to meto londoniečių gyvenimo.

Londonas. Och, kaip man patiko skaityti apie 200 metų senumo Londoną! Išprotėčiau, jei dabar tektų jame gyventi, bet pamatyti labai norėčiau. Visas taisyklių ir korsetų suvaržytas alpstančias damutes, išsipuošusius dendžius, keistoką princą regentą, gal net nueičiau į tų laikų pramoginius renginius – nusikaltėlio korimą arba viešą lavono skrodimą. Rašytojas nepakartojamai pasakoja apie miestą ir žmones, tiesiog viską akyse matau. Ir nemažai žinių gavau – tiek iš knygos, tiek iš “Google”. Buvo taip įdomu, kad nepasiklioviau vien rašytojo fantazija atmiešta istorija ir dažnai lindau į internetą faktų tikslintis.

Vertinu 10/10

Kategorija: Knygos | Komentarų: 2

jolanta

2013-04-16 19:21

Na, ir norus tau sužadino knyga – papramogauti stebint korimą ar lavono skrodimą… Fuuuuu… :)

jolanta

2013-04-16 19:21

Bet perskaityti knygą norėčiau :))