Milan Kundera “Nepakeliama būties lengvybė”

2012-10-15

Kadaise vargais negalais perskaičiau M. Kunderos “Pokštą”. Daugiau, galvojau, šito čeko į rankas neimsiu. Bet tą “Nepakeliamą būties lengvybę” tiek visi giria, kad padariau išimtį :)

Milan Kundera “Nepakeliama būties lengvybė”

Lengvybė. Knyga šiaip jau filosofinė. Nepaisant to, skaitėsi labai lengvai. Ne, ne taip, kaip koks trileris, bet pakenčiamai. O štai pati knyga yra apie tai, kaip sunku ištverti lengvumą ir jį pasirinkti. Kad kartais žymiai paprasčiau pasinerti į tai, kas sunku – sunkius santykius, sunkius karjeros vingius, sunkias politines pažiūras.

Analizė. M. Kundera mane prajuokino stiliumi. Maždaug “Pats dainuoju, pats analizuoju”. Nesuprasti knygoje tam tikrų detalių neįmanoma, nes rašytojas jas pats parašęs, kitame puslapyje ar net šalia, skliaustuose, iškart paaiškina ir analizuoja. Toks jausmas vietomis, kad skaitai knygą, kurios paraštėse lietuvių kalbos mokytoja pasirašė pavyzdinę knygos analizę. Man tai nepatiko, nes nepaliko vietos mąstymui.

Čekai. Rašytojas labai stengėsi kur reikia, kur nereikia sukišti viską apie Čekijos okupaciją. Ir gerai. Lietuviai galėjo savo laiku irgi nepasikuklinti, nes apie 1968 m. Prahos pavasarį pasaulis žino daug daugiau nei apie mus.

Vertinu 6/10

Kategorija: Knygos | Komentarų: 0