Mark Twain “Jankis karaliaus Artūro dvare”

2013-03-27

Iš tiesų tai nežinau, kodėl perskaičiau šitą knygą. Gal dėl to, kad neseniai vieną jau numečiau įtrečdalėjus, o man taip retai būna, tai susigėdinau ir prisiverčiau perskaityti iki galo. Dabar galvoju, kad tiesiog sugaišau laiką, kurį būčiau išnaudojusi geresnei knygai. Bet kokiai knygai. Nes blogesnė jau vargu ar begali būti.

Mark Twain “Jankis karaliaus Artūro dvare”

Fantastika. Tveną, kaip ir dauguma kitų žmonių, žinau iš Tomo Sojerio nuotykių. Pasirodo, šitas dėdulė yra parašęs ne tik linksmų knygų vaikams (Tomą Sojerį vaikystėje tikrai mėgau ir skaičiau daug kartų), bet ir visiško briedo. “Jankis karaliaus Artūro dvare” yra pirmoji knyga, kur kažkas keliauja laiku, o parašyta ji 1889 m., taigi mums tiek karaliaus Artūro, tiek keliautojo laikas yra gūdi ir visiškai neaktuali praeitis. Negana to, nukeliavimas laiku yra ne tiesiog smagi fantastika, o atviras siekis sukritikuoti ankstyvuosius viduramžius, kuriuos Tveno laiku daug kas idealizavo. Manau, kad jei rašytojas būtų atsisakęs moralizavimo, knyga jam būtų pavykusi.

Kritika. Tveno herojus Bosas visą laiką piktinasi šeštojo šimtmečio žmonių tamsumu, papročiais, bodisi riteriais, luomais, Bažnyčia, kastomis, baisisi maistu ir apskritai viskuo, ką pamato. Kritikos, bambėjimo ir moralizavimo knygoje tiek daug, kad pradeda siutinti. Be to, viskas parašyta pačiu nuobodžiausiu pasaulyje stiliumi. Ilgi ir bereikšmiai dialogai, dar ilgesni ir bereikšmiškesni monologai, svarstymai, veikėjo pūtimasis, gyrimasis, nuolatinis “šių” laikų aukštinimas. Nuobooooodu. Be to, taip smarkiai šaipomasi iš viduramžių, kad netyčia yra pašiepiamas ir devynioliktas amžius.

Vertinu 1/10

Kategorija: Knygos | Komentarų: 1

Jolanta

2013-03-28 10:50

Na, kad knyga parašyta 1889 metais ir nebeįdomu šių dienų skaitytojui, tai gal ir nieko nuostabaus. Bet kaip tokiam kūriniui surandama lėšų vertimui ir leidybai, tai jau stebuklas! :)