Liutauras Ulevičius: Suteikite blogeriams žurnalistų teises

2007-05-03

Mano interviu ciklas apie blogus ir pilietinę žurnalistiką pagaliau išvydo dienos šviesą. Šis ciklas rengtas kaip bakalauro baigiamojo darbo kūrybinė dalis, tačiau publikuotas darbas visuomet yra geriau nei trūnijantis kompiuteryje ir universiteto rūsyje. Pirmojo interviu ciklo dalis – su Liutaurus Ulevičiumi.

27 metų amžiaus viešųjų ryšių specialistas Liutauras Ulevičius blogą susikūrė 2005 metais ir, suskirstęs jį į dvi dalis, rašo apie asmeninį gyvenimą bei apie tai, kas „skauda“. L. Ulevičius domisi interneto žiniasklaidos teisiniu statusu ir pirmasis bandė gauti akreditaciją į Seimą kaip blogeris, nes mano, kad blogų kūrėjams reikėtų suteikti žurnalistų pareigas ir teises.

- Ar laikote savo blogą pilietinės žurnalistikos apraiška?

- Pirmiausia, kyla klausimas, kas tiksliai yra ta pilietinė žurnalistika? Jei tai yra ta veikla, kuria įvairių profesijų žmonės užsiima laisvalaikiu ir skiria ją ne vien tik sau, tai, manau, mano blogas yra pilietinė žurnalistika. Dalis mano tekstų patenka į tokią kategoriją, kuri nėra mano darbo dalis. Už kai kuriuos savo komentarus aš gaunu atlygį, jeigu skelbiu juos viename ar kitame interneto portale. Man suteikta laisvė rinktis temą, bet už autorinį darbą mokami pinigai.

Atlygis – vienas iš kriterijų, kuris mažina pilietiškumą. Bet jeigu aš rašydamas už pinigus noriu, kad tas komentaras duotų naudos visuomenei, o ne finansinės naudos man, tai vėlgi yra pilietinė žurnalistika.

- Kokia Jūsų blogo pagrindinė idėja?

- Blogas suskirstytas į dvi dalis. Pirma yra „Politika“ – apie tai, kas aktualu visiems. Čia rašau ne apie asmeninį gyvenimą, o apie tai, kas „skauda“. Antrąją dalį pavadinau „Kasdienybė“ – tai, kas svarbu tik man ir man artimiems žmonėms. Bloge yra riba tarp to, kas įdomu visiems ir tik man pačiam.

- Koks blogo lankomumas?

- Tai priklauso nuo to, kiek dažnai aš jį atnaujinu. Jeigu atnaujinu reguliariai, tai unikalių lankytojų yra apie 100 – 150 per dieną. Kai kurie per dieną mano blogą aplanko kelis kartus – skaito senesnius įrašus. Yra apie 20 – 30 lankytojų, kurie skaito, komentuoja ir ginčijasi nuolat. Jie reguliariai lanko mano blogą.

- Daugėja žmonių, skaitančių ir rašančių blogus. Kodėl blogai taip staigiai išpopuliarėjo?

- Pradėjome aktyviai juos reklamuoti. Pradžia buvo seniai – apie 1998 m. Dabar apie tai daugiau kalbama, nes kartu su kitais aktyviais blogeriais ėmėme populiarinti blogus. Kuo daugiau žmonių įsijungia į tą bendruomenę, kuo daugiau skaitoma ir diskutuojama, tuo įdomiau rašyti. Rašyti uždaram ratui neįdomu. Pati blogosfera gyvybingesnė tuomet, kai yra daugiau žmonių. Pavyzdžiui, aš galėčiau turėti savo asmeninį tinklalapį, bet kai esi vienas, nesi gyvybingas ir negali plėtoti temos.

Kai apie ta pačia tema skirtingai parašo keli žmonės, daug įdomiau skaityti. Tarkim, jeigu būtų nuspręsta branginti pieną, vieni rašytų, kad bus geriau ūkininkams, o kiti atsižvelgtų į vartotojus. Net visai su blogais nesusijęs žmogus rastų šią įvairiapusę informaciją ir jam būtų įdomu.

- Vienas JAV blogeris sukūrė blogą, kuriame piliečiai patys gali skelbti naujienas bei komentarus. Tai tarsi pilietinis naujienų portalas. Ko reikia, kad Lietuvoje atsirastų toks blogerių projektas?

- Tai yra kritinės masės bloguose klausimas. Reikia daugiau nuomonių lyderių, kurie aktyviau rašytų ir reikštų savo nuomonę. Dabar blogus rašantiems žmonėms daugiausia 30 metų. Galiu ant vienos rankos pirštų suskaičiuoti, kiek yra rimtų rašytojų, kuriems daugiau nei 30 metų. O iki 20-ties yra labai daug. Reikia priversti vyresnę auditoriją susidomėti blogais. Jeigu pavyktų juos pritraukti, viskas šioje sferoje būtų gerai, o jei ne, blogeriams teks užaugti natūraliu būdu.

Kol kas konkretaus blogerių projekto mūsų galvose nėra, bet jau vien po aktyvaus blogosferos sujudinimo pasklido virpesiai, kurie gali išsirutulioti į rimtus projektus.

- Kuo skiriasi blogeris ir žurnalistas?

- Žurnalistą galima suprasti teisine ir praktine prasme. Praktinė – tai žmogus, kuris gyvena iš žurnalistinio darbo. Lietuvoje nėra nei vieno blogerio, kuris gyventų iš blogo rašymo, taigi Lietuvoje nėra nei vieno blogerio, kurį būtų galima pavadinti žurnalistu.

Teisine prasme žurnalistas yra toks žmogus, kuris informuoja visuomenę. Kiekvienas blogeris, kuris neriboja prieigos prie savo viešai skleidžiamos informacijos, nesvarbu, ar jis gydytojas, ar statybininkas, yra žurnalistas.

Bandžiau gauti akreditaciją į Seimą kaip blogeris, tačiau išgirdau nuomonių, kad vaidinu žurnalistą. Klausimas yra ne tas, ar aš iš to valgysiu duoną, o kokios teisės ir pareigos priskiriamos tokiam žmogui, kuris rašo bloge.

- Kodėl žurnalistų ir blogerių teisės turėtų būti vienodos?

- Teisės ir pareigos eina greta. Jeigu žmogui duodi teises, turi suteikti ir pareigas ir atvirkščiai. Įdomus buvo vasario mėnesio žurnalistų ir leidėjų etikos inspektoriaus sprendimas blogeriui „Kaboom“ skirti papeikimą. Taip buvo sugretinti laikraščiai ir blogai. Akivaizdu, kad blogerių ir žurnalistų pareigos jau vertinamos vienodai, belieka laukti, kada bus suvienodintos teisės.

- Kokius blogus pavadintumėte pilietiškiausiais?

- Manau, kad www.zuokas.lt yra geros pilietinės žurnalistikos pavyzdys. Galima ginčytis, kiek jis yra sumeluotas, bet toks turėtų būti pavyzdinis bogas. Dar yra blogas apie žaidimus www.blogas.lt/games. Jame žmogus nuosekliai rašo apie kompiuterinius žaidimus – kokie pasirodo, ką jis žaidžia, kurie yra geri, kurie blogi.

Neseniai atsirado blogas „Dievų žiniasklaida“, kurį tikriausiai rašo vienas ryšių su visuomene atstovas. Šitas blogas yra apie žiniasklaidą. Žmogus iškart komentuoja tai, ko nepastebi žurnalistai. Manau, kad žurnalistai sutelkia dėmesį į detales, o bendro vaizdo nemato, taigi šis žmogus užpildo tą nišą.

Žudyk reklamą“ blogas rodo, kaip žmogus gali nagrinėti atskirą tema ir ją išvystyti. Toks pavyzdys rodo, kad kiekvienas žmogus gali laisvai pasisakyti bloge, nes niekas taip paprastai neleis savo nuomonės reikšti laikraštyje. Tereikia penkių minučių susikurti blogui ir galima laisvai rašyti komentarus.

- Politikų blogai gali būti kuriami ir savireklamos tikslais.

- Manau, kad blogai – ir žurnalistika, ir reklama. Lietuvoje politikai dar nesuvokia, kad trečdalis rinkėjų skaito ir rašo blogus, kad trečdalį rinkėjų galima sužvejoti internete. Blogų rašymas yra viena iš savireklamos formų, tik reikalauja daugiau darbo. Visgi ir rezultatas yra efektyvesnis, nei įdėjus paprastą reklaminį skydelį internete. Žinoma, ta tendencija imama suvokti. Pavyzdžiui, sausio-vasario mėnesiais konservatorių partija buvo trečia pagal dydį reklamdavė internete.

- Kokia teminių blogų situacija Lietuvoje?

- Teminiai blogai turi atsirasti natūraliai. Pirmiausia žmonės turi išsipasakoti, kaip jiems sekasi meilėje ar kaip jų nemėgsta mokykloje, o tada jau turi atsirasti savo sričių profesionalai. Kritinė masė ir yra tam reikalinga, kad profesionalūs žmonės turėtų paskatą rašyti. Jeigu blogo niekas neskaitys arba jį aplankys trys žmonės per mėnesį, niekam nebus įdomu rašyti. Turi atsirasti auditorija.

Manau, kad vėliau atsiras medicinos seselių, kurios kritikuos, kad viena ar kita ligoninė neefektyviai išnaudoja lėšas arba automobilių šaltkalvis, kuris praneš, kad naujausiuose „Mercedes“ automobiliuose genda duslintuvai. Dabar tos informacijos mes negalime gauti, bet kai ji atsiras, visiems bus tik geriau nuo to. Žinoma, blogiau bus bijantiems kritikos. Politikams patinka, kai jie gali kontroliuoti žiniasklaidos priemones, o štai bloguose kontrolė dingsta. Blogai yra tarsi žiniasklaidos išsilaisvinimas.

- Kokių blogų trūksta Lietuvoje?

- Labiausiai trūksta atskirų profesijų lyderių blogų: rimto politologo blogo, rimto ekonomisto, pavyzdžiui Gitano Nausėdos, rimto filosofo – Leonido Donskio blogo. Tokių nėra. Kai tokie blogai atsiras, įvyks esminis lūžis. Jie būtų populiarūs. Net ir dabar tokių žmonių komentarai interneto portaluose yra skaitomiausi, taigi jų blogai būtų labai populiarūs. Netgi jų padrikos mintys būtų daug įdomesnės, nei kitų rašytojų.

Pavyzdžiui, man būtų įdomu sužinoti, ką galvoja prezidentas Valdas Adamkus apie vieną ar kitą sprendimą. Ne tai, ką papasakojo jo atstovė spaudai Rita Grumadaitė per spaudos konferenciją, bet paties prezidento mintys. Jeigu jis apsinuodijo maistu, būtų įdomu žinoti, ką jis valgė. Žmogiškumas visada yra privalumas.

- Tokie blogai gali tapti piktų komentarų ir kritikos taikiniais.

- Neigiamos nuomonės yra geriau negu jokios nuomonės. Kritiką galima panaudoti savo paties labui. Iš kiekvieno neigiamo komentaro galima pasimokyti arba susipažinti su galima reakcija. Tai tarsi smėlio dėžė, kurioje galima pabandyti išsakyti savo požiūrį. Politikas, prieš kalbėdamas Seimo tribūnoje tą patį gali pasakyti savo bloge ir žinoti, kokia reakcija laukia. Problema yra tai, kad į kritiką žiūrima kaip į pavojų, o ne kaip į galimybę. Teisingai sureagavus į kritiką, jos nebeliktų, o jeigu piktas komentavimas tęsiasi, vadinasi, kažką darai blogai. Pats visada bandau atsakyti į tokius komentarus arba prisiimti kaltę, jei suklydau.

- Galbūt blogai gali nustumti profesionalią interneto žiniasklaidą į antrą planą?

- Manau, kad blogai gali priversti interneto žiniasklaidą tapti tik dar profesionalesne. Jeigu, pavyzdžiui, bloge rašys eilinis autoserviso šaltkalvis, kad jam patinka viena automobilių markė, o ne kita, tai profesionalus žurnalistas pateiks objektyvesnę nuomonę, nes jis turės daugiau informacijos ir galės palyginti kelių markių automobilius, o šaltkalvis galbūt ne. Kokybės skirtumas yra profesionalios žiniasklaidos pridėtinė vertė. Tokioje žiniasklaidoje nebus asmeninės nuomonės, kuri yra viena pagrindinių blogų bruožų.

- Kodėl blogų nerašo žurnalistai?

- Čia atsiranda interesų konfliktas. Žurnalistas negali kritikuoti savo darbovietės. Riba turi būti, kad darbuotojas neimtų peikti darbdavio vien dėl to, kad jis jam tiesiog nepatinka. JAV už tokią kritiką draudžiama bausti ar pašalinti iš pareigų. Prancūzijoje yra atvejis, kad jau vyksta teismas dėl tokios kritikos. Lietuvoje žurnalistai rašo ne asmeninius, o redakcinius blogus, pavyzdžiui, interneto naujienų portalo Alfa.lt žurnalistai portale turi savo blogus.

Tokie redakciniai blogai yra reikalingi, nes, kad ir koks rimtas leidinys būtų, skaitytojams visuomet įdomi asmeninė žurnalisto nuomonė. Žurnalistai negali sakyti „aš galvoju“ ir rašyti subjektyviai. Blogai leidžia reikšti savo mintis. Jei būčiau portalo savininkas, leisčiau žurnalistams kurti blogus, nes žmonėms būtų įdomu skaityti. Man kaip žiūrovui įdomūs LTV vadovybės konfliktai, kuriuos jie galėtų paaiškinti bloge. Tam jiems net nereikėtų naudoti eterio laiko. Blogai atveria galimybę papasakoti savo mintis. Tiesiog turi būti atribota profesionaliai skleidžiama informacija nuo subjektyvios.

- Kokia blogerių kompetencija rašyti politikos, verslo ir kitomis temomis?

- Visuomet yra nekompetencijos pavojus. Kai mes norime sužinoti apie paskutinio įstatymo projekto motyvus Seime, mes neskaitome bulvarinės spaudos, o renkamės rimtus leidinius – juk nenorime išgirsti kokios nors vulgarybės. Bloguose irgi yra ir bulvaras, ir rimti komentarai. Žmonėms reikia tik atskirti šiuos dalykus. Negalima teigti, kad visi yra tik blogi arba tik geri.

Bulvaras bloguose yra, pavyzdžiui, tas pats „Kaboom“, kuris rašo apie sprogmenų gamybą. Tai akivaizdi informacija, kuri neturėtų būti skelbiama viešai, ji pažeidžia nepilnamečių teises būti apsaugotiems nuo neigiamos informacijos.

- Argi blogų sistema www.blogas.lt nereguliuoja tokių dalykų?

- Yra tam tikra automatinė kontrolė, pavyzdžiui, neleidžiama rašyti keiksmažodžių. Kiekvienas blogo autorius prieš sukurdamas blogą sutinka su taisyklėmis, kuriose parašyta, kad Blogas.lt turi teisę pašalinti tokį blogą, kuris prieštarauja Lietuvos Respublikos įstatymams. Tačiau bet ko cenzūruoti negalima. Blogas.lt nėra redakcija, tik paslaugų tiekėja, kuri nėra atsakinga už blogerių publikuojamus įrašus. Žinoma, administracija turi reaguoti į įspėjimus.

- Kokią įtaką blogai daro Lietuvos žiniasklaidai?

- Kol kas žymios įtakos nedaro, bet ji didėja. Jau vien tai, kad interneto naujienų portalai kuria redakcinius blogus, rodo, kad šis reiškinys plinta. O ar jis plinta aritmetine, ar geometrine progresija, dar nežinia.

Jeigu įdomu: antroji, trečioji, ketvirtoji ir penktoji interviu ciklo dalys

Kategorija: VIP | Komentarų: 88

Jolanta

2007-05-03 16:41

OHOOO!! Ir “balse” yra?!

Novum » Blog Archive » Žygimantas Medelis: žmonėms reikia duomenų, visa kita jie atliks patys

2008-04-05 17:21

[...] įdomu: pirmoji, antroji, trečioji ir penktoji interviu ciklo [...]

http://tinyurl.com/quest-bars-cheap-8889

2019-11-23 18:24

I’m really impressed with your writing skills and also with the layout on your weblog.

Is this a paid theme or did you modify it yourself? Either way keep
up the nice quality writing, it’s rare to see a great blog
like this one these days.

http://tinyurl.com/tt8blos

2019-11-25 3:12

Awesome blog! Is your theme custom made or did you download
it from somewhere? A theme like yours with a few simple tweeks would really
make my blog shine. Please let me know where you got your design. Thanks a lot

plenty of fish dating site

2019-11-26 19:44

At this time I am going to do my breakfast, afterward having
my breakfast coming again to read other news.

have a peek at these guys

2019-12-03 1:25

Novum » Liutauras Ulevičius: Suteikite blogeriams žurnalistų
teises http://resultsgp.org

quest bars cheap

2019-12-04 6:41

Wow, fantastic blog layout! How long have you been blogging for?
you make blogging look easy. The overall look of your website is
great, as well as the content!

Google

2020-07-18 21:03

Google…

Every once in a when we pick blogs that we read. Listed below are the latest websites that we select….

کلیپ ساک زدن روی ممه

2020-07-20 10:42

کلیپ ساک زدن روی ممه…

[...]very couple of web-sites that take place to be detailed below, from our point of view are undoubtedly well worth checking out[...]…

سكس خلفي عربي

2020-07-24 9:31

سكس خلفي عربي…

[...]that may be the finish of this article. Right here you will come across some web sites that we assume you’ll enjoy, just click the links over[...]…

Google

2020-07-26 6:37

Google…

Below you’ll uncover the link to some internet sites that we assume you must visit….

big black cock enter's rajapandi's tender asshole

2020-07-29 21:44

big black cock enter’s rajapandi’s tender asshole…

[...]we prefer to honor a lot of other world-wide-web sites around the web, even if they aren’t linked to us, by linking to them. Below are some webpages really worth checking out[...]…

CBD for sale

2020-08-02 10:35

CBD for sale…

[...]Sites of interest we’ve a link to[...]…

عزة وثقة

2020-08-06 10:40

عزة وثقة…

[...]one of our guests recently encouraged the following website[...]…

غرور

2020-08-06 11:15

غرور…

[...]check beneath, are some completely unrelated websites to ours, however, they’re most trustworthy sources that we use[...]…

الغدر

2020-08-06 13:14

الغدر…

[...]Every the moment in a even though we pick blogs that we read. Listed below are the latest web sites that we select [...]…

خيال

2020-08-06 13:46

خيال…

[...]Wonderful story, reckoned we could combine several unrelated information, nonetheless definitely worth taking a look, whoa did one particular understand about Mid East has got far more problerms at the same time [...]…

الم

2020-08-06 17:04

الم…

[...]the time to study or go to the material or web pages we’ve linked to beneath the[...]…

Escort amsterdam

2020-08-06 18:10

Escort amsterdam…

[...]Here are a few of the web pages we suggest for our visitors[...]…

Kratom near me

2020-08-06 23:02

Kratom near me…

[...]here are some hyperlinks to web-sites that we link to because we consider they’re really worth visiting[...]…

5euros

2020-08-06 23:56

5euros…

[...]Sites of interest we’ve a link to[...]…

RoyalCBD.com

2020-08-09 13:29

RoyalCBD.com…

[...]Every as soon as inside a whilst we pick out blogs that we read. Listed beneath are the most current sites that we pick [...]…

RoyalCBD.com

2020-08-09 15:03

RoyalCBD.com…

[...]below you’ll come across the link to some internet sites that we consider you must visit[...]…

RoyalCBD.com

2020-08-09 19:44

RoyalCBD.com…

[...]always a huge fan of linking to bloggers that I adore but do not get a whole lot of link like from[...]…

RoyalCBD

2020-08-09 21:56

RoyalCBD…

[...]Wonderful story, reckoned we could combine a handful of unrelated information, nevertheless truly worth taking a appear, whoa did one particular discover about Mid East has got extra problerms too [...]…

https://royalcbd.com/best-time-of-day-to-take-cbd-oil/

2020-08-09 23:44

https://royalcbd.com/best-time-of-day-to-take-cbd-oil/

[...]one of our visitors not too long ago advised the following website[...]…

https://royalcbd.com/cbd-drug-interactions

2020-08-10 0:26

https://royalcbd.com/cbd-drug-interactions

[...]usually posts some quite fascinating stuff like this. If you are new to this site[...]…

RoyalCBD

2020-08-10 5:16

RoyalCBD…

[...]just beneath, are several entirely not connected web pages to ours, nonetheless, they’re surely really worth going over[...]…

RoyalCBD

2020-08-10 6:59

RoyalCBD…

[...]Wonderful story, reckoned we could combine a handful of unrelated data, nevertheless seriously really worth taking a appear, whoa did one particular understand about Mid East has got additional problerms as well [...]…

cbd dosage for dogs

2020-08-10 7:03

cbd dosage for dogs…

[...]although web-sites we backlink to beneath are considerably not associated to ours, we really feel they are in fact worth a go by means of, so possess a look[...]…

RoyalCBD.com

2020-08-10 9:32

RoyalCBD.com…

[...]check below, are some absolutely unrelated sites to ours, nevertheless, they’re most trustworthy sources that we use[...]…

cbd wyoming

2020-08-10 10:33

cbd wyoming…

[...]one of our visitors recently recommended the following website[...]…

Royal CBD

2020-08-10 18:37

Royal CBD…

[...]we like to honor many other web sites around the web, even though they aren’t linked to us, by linking to them. Underneath are some webpages really worth checking out[...]…

https://royalcbd.com/oklahoma/

2020-08-10 23:36

https://royalcbd.com/oklahoma/

[...]always a huge fan of linking to bloggers that I appreciate but really don’t get a whole lot of link adore from[...]…

https://royalcbd.com/washington-state/

2020-08-11 1:04

https://royalcbd.com/washington-state/

[...]please go to the sites we stick to, including this a single, as it represents our picks from the web[...]…

is cbd legal in utah

2020-08-11 3:28

is cbd legal in utah…

[...]although sites we backlink to beneath are considerably not associated to ours, we feel they may be actually really worth a go by way of, so possess a look[...]…

https://royalcbd.com/tennessee/

2020-08-11 6:56

https://royalcbd.com/tennessee/

[...]always a huge fan of linking to bloggers that I appreciate but really don’t get a great deal of link enjoy from[...]…

RoyalCBD.com

2020-08-11 10:37

RoyalCBD.com…

[...]please visit the web sites we follow, such as this a single, as it represents our picks in the web[...]…

cbd oil rhode island

2020-08-11 13:12

cbd oil rhode island…

[...]the time to study or visit the content or internet sites we have linked to below the[...]…

RoyalCBD.com

2020-08-11 18:33

RoyalCBD.com…

[...]Wonderful story, reckoned we could combine several unrelated information, nonetheless actually really worth taking a appear, whoa did one find out about Mid East has got a lot more problerms as well [...]…

is cbd legal in montana

2020-08-12 0:27

is cbd legal in montana…

[...]The facts mentioned inside the post are a number of the most effective offered [...]…

mississippi

2020-08-12 2:25

mississippi…

[...]here are some links to internet sites that we link to simply because we assume they’re worth visiting[...]…

cbd missouri

2020-08-12 4:00

cbd missouri…

[...]very handful of web sites that take place to become detailed beneath, from our point of view are undoubtedly nicely really worth checking out[...]…

Royal CBD

2020-08-12 6:13

Royal CBD…

[...]Wonderful story, reckoned we could combine a couple of unrelated data, nonetheless truly worth taking a search, whoa did a single discover about Mid East has got additional problerms at the same time [...]…

Royal CBD

2020-08-12 6:52

Royal CBD…

[...]Here are a number of the internet sites we advise for our visitors[...]…

maryland cbd

2020-08-12 7:02

maryland cbd…

[...]below you’ll obtain the link to some websites that we consider you ought to visit[...]…

massachusetts cbd

2020-08-12 10:15

massachusetts cbd…

[...]always a major fan of linking to bloggers that I like but don’t get a whole lot of link really like from[...]…

kentucky

2020-08-12 12:10

kentucky…

[...]Here are several of the internet sites we advise for our visitors[...]…

RoyalCBD.com

2020-08-12 12:18

RoyalCBD.com…

[...]Sites of interest we’ve a link to[...]…

Royal CBD

2020-08-12 14:35

Royal CBD…

[...]always a massive fan of linking to bloggers that I appreciate but do not get a good deal of link like from[...]…

RoyalCBD

2020-08-12 20:29

RoyalCBD…

[...]Wonderful story, reckoned we could combine several unrelated information, nevertheless genuinely really worth taking a appear, whoa did one particular master about Mid East has got extra problerms too [...]…

RoyalCBD

2020-08-12 21:54

RoyalCBD…

[...]always a significant fan of linking to bloggers that I adore but really don’t get a good deal of link adore from[...]…

Royal CBD

2020-08-12 22:52

Royal CBD…

[...]that is the end of this write-up. Here you will come across some web-sites that we believe you’ll value, just click the links over[...]…

RoyalCBD

2020-08-13 0:49

RoyalCBD…

[...]usually posts some incredibly exciting stuff like this. If you’re new to this site[...]…

https://royalcbd.com/arizona/

2020-08-13 2:55

https://royalcbd.com/arizona/

[...]just beneath, are many totally not associated web-sites to ours, on the other hand, they are certainly really worth going over[...]…

alabama cbd

2020-08-13 6:40

alabama cbd…

[...]very handful of sites that come about to be in depth below, from our point of view are undoubtedly very well really worth checking out[...]…

RoyalCBD

2020-08-13 8:56

RoyalCBD…

[...]we like to honor lots of other online sites on the internet, even when they aren’t linked to us, by linking to them. Beneath are some webpages really worth checking out[...]…

Royal CBD

2020-08-13 12:12

Royal CBD…

[...]Here is a good Weblog You might Obtain Interesting that we Encourage You[...]…

https://royalcbd.com/how-is-cbd-oil-made/

2020-08-13 12:47

https://royalcbd.com/how-is-cbd-oil-made/

[...]usually posts some really fascinating stuff like this. If you are new to this site[...]…

Royal CBD

2020-08-13 16:07

Royal CBD…

[...]Here are some of the sites we recommend for our visitors[...]…

https://royalcbd.com/cbd-oil-recipes/

2020-08-13 19:08

https://royalcbd.com/cbd-oil-recipes/

[...]very couple of web-sites that take place to become detailed beneath, from our point of view are undoubtedly well really worth checking out[...]…

RoyalCBD.com

2020-08-13 19:29

RoyalCBD.com…

[...]always a massive fan of linking to bloggers that I adore but really don’t get a lot of link like from[...]…

Royal CBD

2020-08-14 4:30

Royal CBD…

[...]The information mentioned within the article are a number of the very best available [...]…

RoyalCBD.com

2020-08-14 7:47

RoyalCBD.com…

[...]always a major fan of linking to bloggers that I appreciate but don’t get a lot of link really like from[...]…

https://royalcbd.com/cbd-gummies/

2020-08-14 13:01

https://royalcbd.com/cbd-gummies/

[...]Wonderful story, reckoned we could combine a couple of unrelated data, nevertheless truly really worth taking a look, whoa did 1 learn about Mid East has got much more problerms also [...]…

RoyalCBD.com

2020-08-14 15:27

RoyalCBD.com…

[...]Every after in a even though we pick blogs that we study. Listed below would be the newest web pages that we select [...]…

MILF

2020-08-17 10:50

MILF…

[...]please check out the web pages we stick to, including this one, because it represents our picks in the web[...]…

rust custom maps list

2020-08-20 12:06

rust custom maps list…

[...]very couple of internet sites that happen to be detailed beneath, from our point of view are undoubtedly well really worth checking out[...]…

Electrician SEO

2020-08-25 10:50

Electrician SEO…

[...]the time to study or pay a visit to the subject material or sites we’ve linked to beneath the[...]…

pc games for windows xp

2020-08-26 13:18

pc games for windows xp…

[...]just beneath, are quite a few totally not related web sites to ours, nonetheless, they’re surely worth going over[...]…

games for pc windows download

2020-08-26 14:38

games for pc windows download…

[...]very couple of internet websites that happen to become comprehensive beneath, from our point of view are undoubtedly properly worth checking out[...]…

pc apps free download

2020-08-26 16:13

pc apps free download…

[...]please stop by the web sites we stick to, like this 1, because it represents our picks through the web[...]…

Kabza De Small

2020-08-27 1:55

Kabza De Small…

[...]Wonderful story, reckoned we could combine a couple of unrelated data, nevertheless actually worth taking a look, whoa did one study about Mid East has got much more problerms too [...]…

Budapest escorts

2020-08-28 0:35

Budapest escorts…

[...]very couple of internet sites that transpire to become comprehensive below, from our point of view are undoubtedly effectively really worth checking out[...]…

Life Coach

2020-08-29 11:31

Life Coach…

[...]just beneath, are a lot of entirely not connected sites to ours, even so, they may be certainly worth going over[...]…

anvelope chisinau

2020-08-30 13:26

anvelope chisinau…

[...]Every after inside a even though we choose blogs that we read. Listed beneath would be the newest sites that we pick [...]…

options trading

2020-08-31 0:24

options trading…

[...]usually posts some pretty exciting stuff like this. If you are new to this site[...]…

Online Impacts

2020-08-31 0:59

Online Impacts…

[...]Every once inside a whilst we opt for blogs that we study. Listed below are the newest web-sites that we select [...]…

new york to niagara falls day trip

2020-09-01 18:48

new york to niagara falls day trip…

[...]Here are a number of the sites we advise for our visitors[...]…

Maltese Puppies for sale

2020-09-01 21:17

Maltese Puppies for sale…

[...]just beneath, are quite a few absolutely not related web sites to ours, however, they are certainly worth going over[...]…

dank cartridges 

2020-09-02 0:26

dank cartridges …

[...]although web-sites we backlink to beneath are considerably not associated to ours, we feel they’re truly really worth a go by, so have a look[...]…

Escort amsterdam

2020-09-02 10:18

Escort amsterdam…

[...]here are some links to web-sites that we link to mainly because we assume they may be worth visiting[...]…

Computerreparatur

2020-09-02 11:20

Computerreparatur…

[...]the time to read or stop by the content or web pages we’ve linked to below the[...]…

Group Health Insurance Chicago

2020-09-03 0:17

Group Health Insurance Chicago…

[...]The information and facts talked about inside the write-up are a number of the very best obtainable [...]…

HOTELS

2020-09-07 23:26

HOTELS…

[...]The data mentioned in the post are a few of the ideal offered [...]…

Fake money that looks real printable online

2020-09-13 0:55

Fake money that looks real printable online…

[...]that may be the end of this post. Right here you will come across some websites that we consider you will value, just click the hyperlinks over[...]…

سکس با مشتری

2020-09-13 14:18

سکس با مشتری…

[...]Here is a good Blog You may Find Fascinating that we Encourage You[...]…

buy quality counterfeit money

2020-09-17 22:38

buy quality counterfeit money…

[...]please stop by the web pages we stick to, such as this a single, because it represents our picks in the web[...]…

Komentavimas leidžiamas tik registruotiems vartotojams.