Į laiko mašiną

2012-07-18

Yra lietuvių, labai pasiilgstančių tarybinių laikų. Net ir mano amžiaus, kai tuose laikuose nugyveno vos kelerius metus. Ir netgi tokių, kurie gimė jau laisvoj Lietuvoj. Pastaruosius matau komentaruose “Lietuva senose fotografijose” puslapyje. Vajė vajė, ant Žaliojo tilto prieš 30 metų buvo tik dvi mašinos, o dabar… vajė vajė, ir čia vien automobiliai… o anais laikais Gedimino kalnas nebuvo plikas…. ir Kauno pilis geriau atrodė… ir žmonių veidai nuoširdesni… ai ai…

Kad jūs žinotumėt, kaip mane vemt verčia nuo tokių kalbų. Prisimenate E. Jackaitės nusišnekėjimus? Kad prisiminus tarybinius laikus geresnė nuotaika apima? Tai, žinokit, norėčiau, kad staiga ji ir visi kiti taip kalbantys viens du ir atsidurtų, pvz., 1982 metuose.

Studentai – į kolūkius, verslininkai – be verslo ir be galimybių jį turėti, visokios ten rankdarbių mylėtojos pamirškit galimybę internetu parduoti savo megztas servetėles. Nebuvo nei galimybių, nei interneto. Apskritai, pamirškit mobiliuosius, kompiuterius, skaitmeninę televiziją, GPS’ą, maistą į namus, prekybos centrus, kavą išsinešimui, kebabus, picas ir mėsainius, individualiai gaminamas virtuves, muziką iš kur nori ir kokią nori, pigius skrydžius, keliones į Turkiją, laikrodžius ir drabužius paštu iš Kinijos, automobilius iš JAV… žodžiu, mėgaukitės. Būkit dvasingi, šokit aplink laužą su vainikais ant galvos, gerkit gazuotą vandenį iš automatų, o laisvu laiku mokykitės mintinai kompartijos suvažiavimų tikslus.

Kiek ištvertumėt? Mėnesį, savaitę? Nebemokėtumėt net su draugais susitikti be mobilaus telefono ir interneto. Kaip gaila, kad negalima visų tarybinių dejuotojų išsiųsti. Pati nulėkčiau pasijuokti ir grįžusi būčiau dvasinga ir laiminga ten, kur esu.

Kategorija: Visko po truputį | Komentarų: 5

jolanta

2012-07-18 15:37

Tų nostalgiškų dejonių aš niekaip nesuprantu.. Kas gi tais sovietiniais laikais geriau buvo?

Tokius dejuotojus aš siūlydavau susodinti į autobusą ir pavežėti į Baltarusiją pasimėgauti praeitimi…Mieste propagandiniai plakatai, pažįstami iki koktumo šūkiai ir tuštutėlės maisto prekių parduotuvės.Oho, kaip gera tada namo grįžus :) Pastaruoju metu, žinoma, Baltarusijoje viešėję žmonės pasakoja, jog ten gerokai viskas pagražėjo ir pasikeitė į gera. Bet bet prieš keletą metų tai buvo tikra laiko mašina.
Tai visgi , kas buvo sovietiniu laikotarpiu geriau? Tai, kad negalėjai garsiai pasakyti , ką galvoji ar turėjai kartoti, kokia šauni kompartija su jos vadu-tėvu priešaky.(Pamenu atvejį, kai mano bendraklasę vertė stoti į komjaunimo organizaciją. Šiai dar kartą atsisakius , gąsdino ir darė pastovų psichologinį spaudimą. Oi,tikrai “šaunūs” laikai buvo.) Ar kad negalėjai niekur išvažiuoti? Na, nebent buvai kompartijos neeilinis narys arba šiaip “stukačius”. Kartais galvoju, jog pastarieji labiausiai ir ilgisi praėjusių laikų…
O dėl tų nuoširdžių veidelių.. Jei žmogus geras ir nuoširdus, tai toks visur , visada ir visose santvarkose..

Salomėja

2012-07-18 16:04

Man tai atrodo, kad nostalgiją sovietmečiui jaučia tik tinginiai ir žmonės be fantazijos. Juk tada nereikėjo labai jau sukti galvą kaip gyventi – viskas buvo pasakyta. Dirbsi taip, dirbsi ten, gyvensi ten, atostogausi tiek ir ten, drabužius pirksi tokius ir tik ten.

Kita vertus, tie tavo išvardinti daiktai galėtų būti ir sovietinėje santvarkoje, jei tokia būtų šiais laikais čia. Ir spėju, kad būtų jei sovietmetis tęstųsi. Sovietai tiesiog kopijuotų telefonus ir kt., kaip kad darė su visokiais “zenitais” ir kitais žaislais.

vyr

2012-07-18 22:09

“kavą išsinešimui”? Apskritai kavą! :)

Gaivile

2017-01-03 5:30

Na jus cia painiojate kai kuriuos dalykus….technologine pazanga su sovietmeciu. Nereikia uzmirsrsti, kad interneto 1982 niekur nebuvo…nei sovietu sajungoj nei JAV ir niekur serveteliu internetu nebuvo galima pardavinte. Nezinau ar labai kas gali ilgetis…privalomu demonstraciju…eiliu parduotuvese, amzino deficito.
O nostaligojos jausmas budingas ne tik lietuviams. Zmones ilgisi to laiko..kai buvo jauni, grazus ir sveiki ir tai normalu.

Čia

2017-01-17 14:55

Gaivilė, teisingas pastebėjimas:) Nostalgiją vaikystei- visi turime…