Blogai – irgi VIP

2007-08-15

Perskaičiusi Nezinau.lt idėją apie 1% blogų klubą, prisiminiau savo bakalauro ir kitus darbus apie blogus. Tuomet bandžiau įrodyti, kad blogeriai kuria sau žiniasklaidą (pilietinė žiniasklaida), patys diktuoja informacijos pateikimo madas ir temas. Deja, dar prieš 4 mėnesius mane nedaug kas suprato.

Interviu cikle (visos šešios dalys yra kategorijoje “VIP“) kalbinti žmonės man vos ne sutartinai tvirtino, kad blogų rašymas Lietuvoje dar neįsibėgėjo. Sakė, kad nėra reikiamos “kritinės masės”, kad lietuvius būtų galima vadinti aktyviais blogeriais, o blogerius laikyti pilietinės žurnalistikos kūrėjais.

Akivaizdu, kad situacija pasikeitė. Beveik visi mano pažįstami turi blogus, o jei neturi – tai ketina turėti. Žinoma, dauguma nėra tokie, kokius norėčiau įdėti į savo nuorodų skiltį. Teisus Nezinau.lt, sakydamas, kad 99% blogų yra visiškas šlamštas. Su kolega darbe diskutavome apie kai kurių blogerių mąstymą – ką jie galvoja rašydami apie tai, kad “šiandien atsikėliau ir pavalgiau”? Galbūt jie nė nežino, kad blogas yra viešas dalykas? :)

Aš linkusi manyti, kad blogas būtinai turi būti įdomus kitiems. Taip pat, kaip muzika. Juk jei groji sau, gali groti garaže, o jei groji scenoje – grok ir kitiems. Tas pats ir su blogais – juk jie yra scenoje, visų matomi. Būtent todėl juos galima vadinti viena žiniasklaidos atmainų. Žinoma, aktualijų jie nepakeis, tačiau minkštąsias žinias (tas, kurias rodo žinių gale ir kelia į paskutinius dienraščio puslapius), specializuotus žurnalus, fotoreportažus, netgi tiriamąją žurnalistiką – dar ir kaip.

Pati labai daug ką sužinau bloguose, todėl drąsiai vadinu juos visuomenės informavimo priemone. Tiesa, ta visuomenė ne itin plati – tai žmonės, kurie naudojasi internetu ir žino jo galimybes. Visgi blogeriai rašo naujienas, analizuoja, skatina mąstyti, atranda įdomių dalykų, pataria, paaiškina. Kuo gi ne žiniasklaida?

Dėstytojai universitete man prikaišiojo, kad blogeriai nėra profesionalūs žurnalistai ar kažkokie specialistai. Žinoma, bet juk to ir nereikia norint rašyti įdomiai ar naudingai. Kuo toliau, tuo daugiau atsiranda gero turinio blogų, kuriuos lengviau skaityti nei “Lietuvos rytą” su jų vieno sakinio pastraipų stiliumi. O štai temos bloguose – kur kas įvairesnės. Vis daugiau pastebiu socialinių blogų, žmonės įrašus iliustruoja nuotraukomis, diskutuoja su skaitytojais. Tiesiog idealus interaktyvios internetinės žiniasklaidos pavyzdys.

Egzistuoja vienintelė problema – informacijos atsirinkimas. Mes galime skaityti “Atgimimą” ir “L.T.”, galime skaityti “Aš šiandien atsikėliau” ir kokybiškus blogus. Tiesa, blogų atrinkimu, kaip jau minėjau, ketina pasirūpinti Nezinau.lt. Neaišku, kaip kokybiškai pavyks šis projektas, tačiau idėja sveikintina. Tai tik įrodo, kad blogeriai susirūpino savo VIP turiniu. Tokio reiškinio dar nebuvo kitose žiniasklaidos priemonėse – kad ji tvarkytų save iš vidaus. Tačiau blogai tuo ir yra gerai – patys rašome, patys skaitome ir patys tvarkomės. Ir kuo toliau, tuo sėkmingiau.

Kategorija: VIP | Komentarų: 0